Komatsu potřebu bagr

Zástupci bytových družstev i nájemníků chtějí odklad dálkových odečtů

Praha 30. srpna (ČTK) - Zástupci pronajímatelů bytů a nájemníků společně žádají o úpravu a roční odklad účinnosti novely zákona o službách, týkající se poskytování informací z dálkových odečtů tepla a teplé vody. Proto dnes odeslali poslancům před jednáními výborů dopis, který má ČTK k dispozici. Apelují v něm na upřesnění pojmu měřič s dálkovým odečtem, aby se nemusely energie odečítat postaru a lidem nenarostly výdaje. Odklad účinnosti chtějí na 1. ledna 2024.

Vládní novelu, která vychází z unijní směrnice, podpořila v červenci v úvodním kole Sněmovna. Uživatelé bytů, v nichž jsou instalovány dálkově odečitatelné měřiče nebo indikátory, by měli dostávat údaje o spotřebě alespoň jednou za měsíc, a regulovat si spotřebu.

Problémem je, že podle pronajímatelů a nájemníků do toho spadají i měřidla, která jsou sice odečitatelná bez nutnosti vstupu do bytu, ale postaru - pochůzkami či při průjezdu auta kolem domů. "To by znamenalo neúměrně vysoké náklady na odečty, které by se zákonitě projevily ve zvýšených nákladech na bydlení pro občany užívající byty," píše se v dopisu podepsaném Vítězslavem Valou z Asociace nájemního bydlení (ANB), předsedou Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Milanem Krčkem a Milanem Tarabou, předsedou Sdružení nájemníků (SON).

Poslancům doporučují schválit návrh poslance Jiřího Havránka (ODS), který vznikl ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj. Podle něho by mělo jít o moderní zařízení na skutečně dálkové odečty.

Odklad účinnosti požadují, jelikož směrnice byla přijata již v prosinci 2018 a původní harmonogram předpokládal dokončení legislativního procesu do října 2020, z čehož vycházela platnost od 1. ledna 2022. Novela ale nebyla loni přijata a schválit by se mohla až letos přibližně v říjnu. Lhůta na splnění všech povinností by činila pouze několik měsíců, oproti původně zamýšleným dvěma letům. Nebude tak dostatek času připravit se na novou právní úpravu, uvádí se v dopisu.

"Odložením o rok se získá prostor pro to, k čemu novela směřovala, což všichni podporujeme, ale nebylo by to na úkor peněženky lidí," řekla ČTK za ANB Karin Vališová ze společnosti Heimstaden, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. Podle názoru zástupců poskytovatelů nájemního bydlení je možné posunout pouze účinnost povinnosti měsíčního informování o spotřebě, nikoliv účinnost všech ustanovení navrhované novely zákona.

Měřiče s dálkovým odečtem budou muset být v bytových domech podle energetického zákona od roku 2027. V domech s takovými měřidly má nastat povinnost poskytovat informace s měsíční lhůtou, která vyplývá z doporučení Evropské komise.