Komatsu potřebu bagr

Zámky Valtice, Lednice a hrad Veveří čekají rekonstrukce za 280 milionů Kč

Brno (ČTK) - Čtyři rozsáhlé rekonstrukce připravují správci tří jihomoravských státních památek na příští rok. Předpokládané náklady všech projektů přesahují 280 milionů korun, památková správa na ně chce získat dotace ve výši 169,7 milionu korun. ČTK to řekla Dagmar Šnajdarová z Národního památkového ústavu, Územní památkové správy v Kroměříži.

"Státní zámek ve Valticích připravuje kompletní obnovu a zpřístupnění západního předzámčí za 80,5 milionu korun. V konírně v levé části budovy bude vybudována nová, bezbariérově přístupná, expozice orientálního umění. Prostory ve druhém nadzemním podlaží budou sloužit jako depozitáře a křížová věž pak bude sloužit jako zázemí návštěvnického centra, které mohou využít jak návštěvníci, tak i zaměstnanci návštěvnického centra či depozitářů," popsala Šnajdarová. Z evropských fondů chce správa zámku získat dotaci 48 milionů korun, rozhodnutí o dotaci očekává na jaře 2024.

Ve stejné fázi plánování je už jednou odložená obnova katakomb a Maurské vodárny na státním zámku Lednice. Za 80,1 milionu korun mají být kompletně obnoveny katakomby pod zámeckým skleníkem, kde vznikne nová expozice Historické podoby a proměny zámeckého parku v Lednici. Maurská vodárna se vzácnými orientálními dekoracemi na fasádě má být zrekonstruována zvenčí. Také tento projekt čeká na rozhodnutí o dotaci, správa zámku žádá z evropských fondů 48 milionů korun.

Další dva projekty plánuje správa státního hradu Veveří, oba jsou nyní ve fázi hodnocení. Jde o kompletní opravu jižní brány a revitalizaci skleníkové terasy s oranžerií s neogotickým skleníkem. "Projekt Brána čtyř staletí - obnova Jižní brány počítá s kompletní obnovou brány, která bude nově sloužit jako pokladna a moderní návštěvnické centrum se sociálním zázemím pro návštěvníky, klidovou zónou a prodejnou suvenýrů. Vstup do areálu hradu i do návštěvnického centra bude bezbariérově přístupný," přiblížila mluvčí památkové správy. Náklady dosahují 81,4 milionu, dotace by měla pokrýt 48 milionů.

Rekonstrukce skleníkové terasy s oranžerií a neogotickým skleníkem má stát 38,3 milionu korun, správa hradu bude žádat o dotaci 25,7 milionu. Oranžerie bude zpřístupněna jako zahradnické zázemí hradu a zimoviště rostlin, skleníku se má vrátit původní účel. Skleníková terasa bude přístupná po opraveném schodišti, které v minulosti spojovalo předpolí velkého mostu s terasou před oranžerií.

Podaří-li se správcům památek získat dotace, práce na všech čtyřech projektech by mohly začít už během příštího roku.