Komatsu potřebuju Bagr

Zamítnutá plavební komora v Praze je podle Povodí Vltavy potřeba

Praha (ČTK) - Nová plavební komora v Praze, jejíž stavební povolení zamítlo na základě podaných odvolání ministerstvo zemědělství, je podle Povodí Vltavy ve veřejném zájmu. Vytíženost Vltavy v metropoli se podle státního podniku, který stavbu připravoval, bude nadále zvyšovat a absence další komory u Dětského ostrova přinese do budoucna komplikace. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí povodí Hugo Roldán.

Ministerstvo zemědělství minulý týden stavbu komory finálně zamítlo poté, co proti jejímu povolení podaly odvolání pražský magistrát, Prahy 5 a 1, Klub za starou Prahu a spolek Zdravý Rozum. Dříve ministerstvo odvolání odmítlo, ale podatelé se poté obrátili na soud, který jim dal za pravdu a s ohledem na judikát resort napodruhé rozhodl v jejich prospěch. Důvodem je zohlednění faktu, že ministerstvo kultury zvrátilo původní kladné stanovisko památkářů.

Podle Roldána je stávající komora u Dětského ostrova nejvytíženější nejen v republice, ale ve střední Evropě, což způsobuje neúnosné hromadění čekajících plavidel v historickém centru Prahy. Ty pak musí u zdymadla se zapnutými motory dlouhou dobu čekat nebo kroužit v okolí Karlova mostu, což vede k vyšším emisím zplodin a hlukové zátěži.

Stát podle Roldána navíc investoval do zlepšení parametrů Vltavské vodní cesty, která je splavná od Českých Budějovic do Hamburku, takže se nedá předpokládat, že by se na ní lodní provoz v budoucnu snížil. "Hlavní město Praha, Praha 5, Praha 1 a spolky, které podaly odvolání, tím způsobily, že v centru Prahy bude neustále 'úzké hrdlo' plavby, které výhledově bude situaci v plynulosti plavby a jevy popisované odvolateli zhoršovat," uvedl s tím, že názory na novou komoru se mění ve vazbě na změny politického vedení městských částí a hlavního města a nereflektují její skutečné přínosy pro Prahu.

Dodal, že nová komora by umožnila rychlejší odbavení malých rekreačních a sportovních plavidel, které za stávající situace nejsou schopny bez dlouhého čekání proplout. Umožnila by také zachování provozu v době nutné údržby nynější komory a funkci by měla také při povodních. "V případě povodní, kdy se plavidla musí v nejkratší možné době přemístit do ochranných přístavů, napomůže urychlit přesun plavidel do ochranného přístavu Praha – Smíchov," sdělil mluvčí.