Žamberk postaví nový zimní stadion, začne stavět nejspíš na jaře

Žamberk (Orlickoústecko) 14. listopadu (ČTK) - Město Žamberk na Orlickoústecku chce na jaře začít stavět zimní stadion. Značnou část zaplatí z dotací. Moderní sportoviště nejen pro zimní sporty ve městě chybí. ČTK to řekl starosta Oldřich Jedlička (ANO).

"Předpokládá se celoroční využití stadionu, stavba umožní i konání výstav, koncertů a kulturních a dalších akcí," uvedl Jedlička.

Město hodlá přes zimu dokončit výběrové řízení, jeho hlavním kritériem byla cena. Vítěznou firmu s nabídkovou cenou zveřejní až po uzavření tendru, kdy nabude právní moci. Před tím byla odhadovaná částka 110 milionů korun bez DPH.

"Cena byla překročena, navýšení koresponduje se současným vývojem cen na trhu stavebních materiálů a prací. Zastupitelstvo přijalo usnesení, jehož součástí je i alokace potřebných finančních prostředků na profinancování této zakázky," řekl starosta.

Na stavbu město dostane 90 milionů korun z Národní sportovní agentury, ve městě vznikla i veřejná sbírka, na účtě je 450.000 korun. "S iniciátory veřejné sbírky jsme se rámcově domluvili na možné podpoře z krajského rozpočtu v letech 2022 a 2023 tak. Kraj však není a nemůže být jedním z hlavních partnerů, ale může sehrát v celkovém objemu financí úlohu spíše symbolickou a podpůrnou," uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).

Město postaví nový stadion o velikosti 28 krát 58 metrů s bezbariérovým přístupem na hrací plochu. Tribuna bude mít na dlouhé straně haly 300 sedaček a bezbariérový vstup. Budou tam dvě velké šatny, osm menších šaten a dvě šatny pro rozhodčí, ošetřovna, sklady, klubovna, bufet.

"Stadion je navržený jako velmi úsporný s technologiemi využívajícími odpadní teplo z chladícího zařízení, které bude pomocí tepelného čerpadla využito pro zabezpečení tepelných potřeb celého objektu, zejména pro vzduchotechniku, vytápění, přípravu teplé užitkové vody a vody pro rolbu," uvedl Jedlička. Součástí dodávky je podle něj i rolba na úpravu ledu, letní podlaha a vybavení interiérů nábytkem.

Projekt město připravuje několik let. Ještě loni se rozhodlo, že ledovou plochu, která je od roku 2010 v areálu Po Černými lesy, jenom zastřeší, protože nová stavba by vyšla moc draho. Letos v červenci ale radnice získala dotaci na novostavbu. Stavební práce potrvají 14 měsíců.