Komatsu potřebu bagr

Zákon zřejmě zpřesní posuzování stavebních dokumentů ze strany hasičů

Praha (ČTK) - Zákon o požární ochraně zřejmě upřesní rozsah dokumentů, které posuzuje Hasičský záchranný sbor při povolování staveb v rámci výkonu státního požárního dozoru. Počítá s tím poslanecká novela s níž přišla šestice poslanců. Pět z nich je koaličních, jeden zástupcem opozičního hnutí ANO. Novela má podle nich napravit legislativní nedostatek vzniklý při schvalování novely stavebního zákona. Předlohu posoudí ve středu vláda a podle informací z vládního webu s ní zřejmě vysloví souhlas. Poslanci navrhli, aby Sněmovna jejich předlohu schválila zrychleně již v prvním čtení.

Ministerstva vyslovila v připomínkovém řízení vesměs kladná stanoviska. "Nyní předložený návrh stanoví výčet stavební dokumentace, která podléhá výkonu státního požárního dozoru, a to v souladu s novým stavebním zákonem. Navrhované změny zákona o požární ochraně neztěžují žádným způsobem pozici stavebníků, ani nepředstavují komplikace pro výstavbu," uvedlo ministerstvo vnitra.

Předkladatelé uvádějí, že zákon o požární ochraně doznal při přijímání nového stavebního zákona a souvisejících změn zákonů řady změn. Letos však Sněmovna schvalovala novelu stavebního zákona, která odkládala účinnost některých změn a měnila úpravu stavební správy, a spolu s tím schvalovala i související změny v dalších zákonech. Podle předkladatelů však nastal legislativní omyl, protože změnový zákon zrušil i úpravu dokumentace a jiných podkladů posuzovaných v rámci státního požárního dozoru v postupech podle stavebního zákona.

Návrh poslanců pak nemá za cíl změnu nebo rozšíření pravomocí Hasičského záchranného sboru České republiky a nepřesahuje ani nenarušuje oblast, kterou zákonodárce zamýšlel svěřit do kompetence tohoto orgánu, stojí v důvodové zprávě. Poslanci také ujišťují, že návrh nemá dopad na státní rozpočet.