Základní umělecká škola ve Vysokém Mýtě by mohla získat moderní přístavbu

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) 16. prosince (ČTK) - Památkáři souhlasí s podobou moderní přístavby základní umělecké školy k památkově chráněné budově bývalého armádního kasina ve Vysokém Mýtě. Škola sice využívá tři sousedící objekty, prostory jí ale přestávají stačit. Českobudějovický ateliér Malý Chmel, který vybralo město, proto navrhl na místě sousedící proluky dostavbu, která svou moderní podobou výrazně kontrastuje s historickými budovami, vnitřní řešení však dobře odpovídá potřebám školy.

"Památkáři si vymínili, aby výškově byly budovy v jedné rovině, stejně tak okna a římsy. Moderní budovy respektují, pro ně je to lepší než napodobovat historický styl," uvedl vedoucí odboru rozvoje města Ondřej Halama.

Přístavbu tvoří tři na sebe posazená patra ve tvaru kvádru, která vytváří dojem stupňovité pyramidy. V přízemí bude prostorné foyer využitelné i jako víceúčelový prostor pro společenské akce, semináře či výstavy. V prostředním patře bude multifunkční sál s hledištěm a jevištěm bez oken zvaný black-box, v nejvyšším patře ateliéry výtvarných oborů. Přínosem projektu je bezbariérové zpřístupnění bývalého kasina, kde bude nově instalován výtah.

V příštím roce by město chtělo nechat zpracovat další stupně projektové dokumentace a požádat o stavební povolení. Stavět by se mohlo v letech 2024 či 2025. Náklady se odhadují na zhruba 80 milionů korun, radnice chce na stavbu získat dotaci.

Základní umělecká škola sídlí v třech sousedících historických objektech, v nichž v minulosti bylo kasino, chudobinec a zvláštní škola. Později v nich fungovala také hudební škola, městská galerie nebo síň bojových tradic sovětské armády. Město letos dokončilo rekonstrukci půd dvou budov, kde vznikly další prostory pro výuku.