Základní stavební výroba ve Zlínském kraji klesla do března o pět procent

Zlín 20. července (ČTK) - Základní stavební výroba ve Zlínském kraji klesla v prvním letošním čtvrtletí kvůli propadu pozemního stavitelství meziročně o pět procent na 972 milionů korun. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem, který sleduje stavební podniky s 50 a více zaměstnanci.

V celé České republice stavební produkce v prvním kvartále letošního roku klesla o 2,3 procenta na 26,722 miliardy korun. Pokles statistici zaznamenali ve 12 krajích. Pouze v Praze a Libereckém kraji se stavební výroba od ledna do března ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 zvýšila.

Hodnota inženýrského stavitelství ve Zlínském kraji za letošní první čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,7 procenta na 307 milionů korun. Inženýrské stavitelství zahrnuje výstavbu a změny na dopravních stavbách, telekomunikačních, elektrických a potrubních vedeních, stavbách pro průmyslové účely a ostatních inženýrských dílech. Naopak hodnota pozemního stavitelství, do kterého patří stavba bytových a nebytových budov, za první tři měsíce roku klesla o 3,8 procenta na 654 milionů korun.

Za celý loňský rok základní stavební produkce ve Zlínském kraji i přes vypuknutí pandemie koronaviru meziročně vzrostla o 4,9 procenta na 5,583 miliardy korun. Hodnota inženýrského stavitelství loni ve srovnání s rokem 2019 vzrostla o 7,9 procenta na 1,880 miliardy korun, hodnota pozemního stavitelství o 0,1 procenta klesla na 3,505 miliardy korun.