Komatsu potřebuju bagr

Základní stavební výroba v Olomouckém kraji v pololetí vzrostla o 30,6 pct

Olomouc 4. října (ČTK) - Základní stavební výroba v Olomouckém kraji letos v prvním pololetí díky vyššímu pozemnímu stavitelství meziročně vzrostla o 30,6 procenta na 3,275 miliardy korun. ČTK dnes informaci získala z údajů Českého statistického úřadu. Za celý loňský rok stavebnictví v kraji vykázalo pokles o 5,1 procenta na 6,363 miliardy korun. Vliv na to měla pandemie koronaviru, která utlumila investice ve stavebnictví.

Hodnota pozemního stavitelství, do kterého patří stavba bytových a nebytových budov, letos od ledna do června v Olomouckém kraji meziročně vzrostla o 73,1 procenta na 1,997 miliardy korun. U inženýrského stavitelství statistici v prvním pololetí zaznamenali naopak pokles hodnoty o 4,1 procenta na 1,231 miliardy korun. Inženýrské stavitelství zahrnuje výstavbu a změny na dopravních stavbách, telekomunikačních, elektrických a potrubních vedeních, stavbách pro průmyslové účely a ostatních inženýrských dílech.

V celém Česku hodnota základní stavební výroby v prvním letošním pololetí meziročně vzrostla o 20,3 procenta na 91,453 miliardy korun. Olomoucký kraj vykázal v meziročním srovnání nejvyšší procentuální nárůst. Z pohledu absolutní hodnoty stavební produkce připadla kraji osmá pozice. Nejvyšší stavební výrobu měla Praha, a to 38,4 miliardy korun.