Komatsu potřebuju Bagr

Základní stavební výroba v Olomouckém kraji loni do září vzrostla o třetinu

Olomouc 19. ledna (ČTK) - Základní stavební výroba v Olomouckém kraji loni od ledna do září díky vyšší intenzitě pozemního stavitelství meziročně vzrostla o třetinu na 5,467 miliardy korun. ČTK dnes informaci získala z údajů Českého statistického úřadu. Za celý rok 2021 stavebnictví v kraji vykázalo pokles o 5,1 procenta na 6,363 miliardy korun. Vliv na to měla pandemie koronaviru, která utlumila investice ve stavebnictví.

Hodnota pozemního stavitelství, do kterého patří stavba bytových a nebytových budov, loni do září v Olomouckém kraji meziročně vzrostla bezmála o 68 procent na 1,997 miliardy korun. U inženýrského stavitelství statistici za tři čtvrtletí loňského roku zaznamenali zvýšení hodnoty o 5,1 procenta na 2,189 miliardy korun. Inženýrské stavitelství zahrnuje výstavbu a změny na dopravních stavbách, telekomunikačních, elektrických a potrubních vedeních, stavbách pro průmyslové účely a ostatních inženýrských dílech.

V celém Česku hodnota základní stavební výroby loni od ledna do září vzrostla o 18 procent na 153,4 miliardy korun. Olomoucký kraj vykázal v meziročním srovnání nejvyšší procentuální nárůst. Z pohledu absolutní hodnoty stavební produkce připadla kraji až osmá pozice. Nejvyšší stavební výrobu měla Praha, a to 64,8 miliardy korun.