Komatsu potřebuju bagr

Základní stavební výroba v Olomouckém kraji do konce září klesla o 16,4 pct

Olomouc 23. ledna (ČTK) - Základní stavební výroba v Olomouckém kraji loni od ledna do konce září klesla meziročně o 16,4 procenta na 4,237 miliardy korun. Snížilo se pozemní i inženýrské stavitelství, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. V celém Česku se stavební produkce za tři loňská čtvrtletí zvýšila o 2,2 procenta na 129,543 miliardy korun.

Hodnota inženýrského stavitelství v Olomouckém kraji od ledna do září meziročně klesla o 5,6 procenta na 2,091 miliardy korun. Inženýrské stavitelství zahrnuje výstavbu a změny na dopravních stavbách, telekomunikačních, elektrických a potrubních vedeních, stavbách pro průmyslové účely a ostatních inženýrských dílech.

Hodnota pozemního stavitelství, do kterého patří stavba bytových a nebytových budov, loni od ledna do září v Olomouckém kraji klesla o 27,8 procenta na 2,005 miliardy korun.

Za celý rok 2020 základní stavební produkce v kraji klesla meziročně o 6,7 procenta na 6,707 miliardy korun. Ještě v prvním pololetí roku 2020, kdy v Česku propukla pandemie koronaviru, stavební produkce v kraji vykázala mírný růst. Od druhé poloviny roku se pak začala snižovat.