husqvarna

Základní stavební výroba v Olomouckém kraji do března vzrostla o 43 pct

Olomouc 26. července (ČTK) - Základní stavební výroba v Olomouckém kraji letos v prvním čtvrtletí hlavně díky vyššímu pozemnímu stavitelství meziročně vzrostla o 43 procent na 1,281 miliardy korun. ČTK dnes informaci získala z údajů Českého statistického úřadu. Za celý loňský rok stavebnictví v kraji vykázalo pokles o 5,1 procenta na 6,363 miliardy korun. Vliv na to měla pandemie koronaviru, která utlumila investice ve stavebnictví.

Hodnota pozemního stavitelství, do kterého patří stavba bytových a nebytových budov, letos od ledna do března v Olomouckém kraji meziročně vzrostla o 74,3 procenta na 833 milionů korun. U inženýrského stavitelství statistici v prvním čtvrtletí zaznamenali růst hodnoty o 6,8 procenta na 424 milionů korun. Inženýrské stavitelství zahrnuje výstavbu a změny na dopravních stavbách, telekomunikačních, elektrických a potrubních vedeních, stavbách pro průmyslové účely a ostatních inženýrských dílech.

V celém Česku hodnota stavební výroby v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 29,2 procenta na 34,8 miliardy korun. Olomoucký kraj vykázal třetí nejvyšší meziroční růst. Nejrychleji hodnota stavební produkce vzrostla v Jihočeském kraji, kde se zvýšila o bezmála 62 procent. Karlovarský kraj vykázal meziroční růst základní stavební výroby o 50 procent.