husqvarna

Základní stavební výroba v Olomouckém kraji do března klesla o třetinu

Olomouc 12. července (ČTK) - Základní stavební výroba v Olomouckém kraji v prvním letošním čtvrtletí kvůli propadu pozemního stavitelství meziročně klesla o bezmála třetinu na 871 milionů korun, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. V celém Česku stavební produkce v prvním letošním čtvrtletí klesla o 2,3 procenta na 26,722 miliardy korun. Pokles statistici zaznamenali ve 12 krajích, přičemž Olomoucký kraj vykázal největší propad. Stavební výroba se od ledna do března zvýšila pouze v Praze a Libereckém kraji.

Hodnota inženýrského stavitelství v Olomouckém kraji letos od ledna do března meziročně vzrostla o 18,5 procenta na 397 milionů korun. Inženýrské stavitelství zahrnuje výstavbu a změny na dopravních stavbách, telekomunikačních, elektrických a potrubních vedeních, stavbách pro průmyslové účely a ostatních inženýrských dílech. Naopak hodnota pozemního stavitelství, do kterého patří stavba bytových a nebytových budov, v prvním čtvrtletí klesla o polovinu na 453 milionu korun.

Za celý loňský rok základní stavební produkce v kraji klesla meziročně o 6,7 procenta na 6,707 miliardy korun. Ještě v prvním loňském pololetí, kdy v Česku propukla pandemie koronaviru, stavební produkce v kraji vykázala mírný růst. V druhé polovině roku se pak snížila a pokles vykázala i v první čtvrtletí letošního roku.