Zakázky měst ve Zlínském kraji, které vzešly ze soutěže, růst cen neovlivňuje

Zlín 25. července (ČTK) - Zakázky měst ve Zlínském kraji, které už vzešly z veřejné soutěže, současný růst cen ve stavebnictví zatím příliš neovlivňuje. Investice plánované na letošní rok radnice neruší, a není proto podle jejich zástupců nutné zasahovat do schváleného rozpočtu. Města však očekávají, že se situace ve stavebnictví promítne do výběrových řízení, která se teprve připravují, vyplývá z ankety ČTK.

K žádným úpravám rozpočtu města v souvislosti se změnami cen ve stavebnictví zatím nemusel přistoupit krajský Zlín. "Nárůst cen se pravděpodobně projeví u probíhajících a připravovaných výběrových řízení. U jedné čerstvě zahájené stavby nás dodavatel vyzval k revizi smlouvy z důvodu zvýšení cen. Jelikož jednání nejsou ukončena, nemůžeme sdělit podrobnosti," řekl ČTK mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.

S tím, že se vyšší ceny ve stavebnictví nepochybně promítnou do přípravy chystaných investičních akcí, počítá radnice v Kroměříži. "Na veřejné zakázky, které byly ukončené a byla podepsána smlouva se zhotovitelem, nemá nárůst cen ve stavebnictví vliv," řekl mluvčí radnice Jan Vondrášek. Podobná situace je i ve Vsetíně, město v tuto chvíli žádné investice neodkládá. "Spíše v tomto směru řešíme problémy s protahováním termínů z důvodů nedostatku materiálu," uvedla mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková. Zmínila například beton, dřevo nebo cement.

Stoupající ceny zatím negativně nepoznamenaly ani zakázky radnice v Uherském Hradišti. "Investiční akce letošního roku jsou v mnoha případech již smluvně ošetřeny, a není tedy nutné do ceny z uvedeného důvodu zasahovat. Město situaci na trhu ve stavebnictví pozorně sleduje. S ohledem na to, že nárůst současných cen ve stavebnictví není plošný, netýká se všech komodit. Město reaguje na navýšení jednotlivých investičních akcí individuálně, a to až na základě reálných nabídek potenciálních zhotovitelů," sdělil ČTK mluvčí radnice Jan Pášma.

Příprava investic pro další období je podle něj v rozpočtovém výhledu vždy kalkulována s mírným koeficientem 'bezpečnosti' kvůli možným vícepracím a aktuálně nepředvídaným skutečnostem. "Z tohoto důvodu zatím není nutné do přípravy rozpočtů na další období zásadním způsobem zasahovat, neboť není zřejmé, jak se současný trend projeví s odstupem mnoha měsíců či několika let. To znamená, zda například díky inflaci nebudou rychleji rostoucí náklady kompenzovány také rychleji rostoucími příjmy. Aktuálně město nezvažuje utlumení svých investičních plánů a případné budoucí korekce má zájem řešit z úspor minulých let, či nalezením jiných vhodných zdrojů," doplnil Pášma.

Žádné z velkých plánovaných investic zatím nemuselo rušit Valašské Meziříčí na Vsetínsku. "I když je růst cen ve stavebnictví patrný, stále se nám daří soutěžit zakázky pod projektovanými cenami. Příkladem je kompletní revitalizace náměstí s projektovanými náklady 58 milionů korun s DPH, kterou se nám podařilo vysoutěžit o více než šest milionů korun levněji," uvedl mluvčí tamní radnice Jakub Mikuš.

Prostřednictvím své společnosti ST Servis, která zajišťuje správu městských sportovišť, vyhlásilo Valašské Meziříčí soutěž na dodavatele nového bazénu pro letní koupaliště. I v tomto případě je podle Mikuše výsledná cena oproti projektované ceně 61 milionů korun bez DPH o 3,5 milionu korun nižší.