Mercedes

Zakázku na rekonstrukci mostu Pod Kynastem musí Jablonec vypsat znovu

Jablonec nad Nisou 20. ledna (ČTK) - Jablonec nad Nisou musí znovu vypsat soutěž na rekonstrukci mostu Pod Kynastem, která by měla začít už na jaře. Nabídky, které radnice dostala, překročily předpokládanou cenu šest milionů korun, a tak musí vyhlásit novou veřejnou soutěž. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jakub Chuchlík (Piráti). Rekonstrukci mostu Pod Kynastem a také lávky v Horské ulici koordinuje město s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR, které chystá rekonstrukci mostu nad železnicí v Nové Pražské ulici poblíž nádraží.

Všechny tři stavby si vyžádají výluku na železnici, proto se investoři rozhodli podle Chuchlíka opravy zkoordinovat a stihnout při jedné výluce. "Koordinace těch staveb je důležitá kvůli vysokým cenám za výluku a náhradní dopravu na železnici, pro České dráhy je náročně zorganizovat náhradní autobusovou dopravu a tu tíži přenáší na nás, na stavebníky," doplnil Chuchlík. Náklady na výluku se podle něj odhadují na 5,8 milionu korun, z toho Jablonec by měl podle předběžných dohod zaplatit 2,7 milionu, maximálně ale podle Chuchlíka polovinu nákladů.

Za rekonstrukci mostu a lávky by měl Jablonec zaplatit včetně výluky zhruba 11 milionů korun. Stavby by měly začít v březnu, hotovo má být do čtyř měsíců. Rekonstrukce mostu Pod Kynastem v Jabloneckých Pasekách počítá s výměnou nosné konstrukce a přestavbou spodní stavby, nová nosná konstrukce bude z obloukových železobetonových prefabrikátů s monolitickými čelními zdmi. Stavba bude poměrně náročná, a není ji tak možné dělat za provozu na rušné železniční trati do Jizerských hor a dál do Krkonoš.

Jablonec nad Nisou počátkem roku hospodaří s rozpočtovým provizoriem, rozpočet budou zastupitelé tradičně schvalovat až v polovině února. To podle Chuchlíka komplikuje přípravu staveb, proto muselo zastupitelstvo už v prosinci dopředu schválit zajištění financování nejen stavby mostu a lávky, ale také například dvou připravovaných projektů na základní škole v Rychnovské ulici. Bez toho by muselo město čekat se zahájením soutěží až po schválení rozpočtu a práce by tak letos nemuselo stihnout.