Komatsu potřebu bagr

Zájemci se mohou hlásit do nového ročníku soutěže Stavba roku Plzeňského kraje

Plzeň 31. března (ČTK) - Obce, investoři, stavebníci a vlastníci se mohou ode dneška do 27. května hlásit do nového ročníku Stavby roku Plzeňského kraje 2021. V předchozím 18. ročníku se sešlo rekordních 42 přihlášek, nejvíc ze všech 14 krajů. Soutěž má přispět ke zvyšování kvality staveb v regionu, projektanti i stavebníci ji považují za prestižní. Někteří díky titulu vyhrávají zajímavé zakázky, řekl dnes novinářům šéf krajského odboru regionálního rozvoje Miloslav Michalec.

Výsledky letošního ročníku soutěže budou vyhlášeny 8. září.

"I přes covid, válku na Ukrajině i zvýšení cen chtějí všichni velké i malé zakázky dodělávat. A ví, že cena materiálu nebude stagnovat, takže se staví. Předpokládám, že soutěž bude naplněna velkým počtem nových staveb realizovaných v loňském roce. Byť se ceny zvedly enormně, tak se to zatím neodrazilo v tom, že by investoři přestali stavět," uvedl.

Kraje, města i obce hodně investují, mnoho z nich má stavby podpořené dotacemi EU a musí je dokončit v termínu. "Loňský rok byl fakt dobrý, ale neumím predikovat příští rok," řekl Michalec.

Stavbami roku Plzeňského kraje za rok 2020 se staly východní ambit kláštera Mariánská Týnice na severním Plzeňsku, Kulturní centrum - Pivovar Domažlice a atriový rodinný dům ve svahu v Plzni. Cenu veřejnosti získalo prodloužení tramvajové trati na Borská pole. Polovina přihlášek přišla z obcí a měst, všechny soutěžní stavby byly podle Michalce rovnoměrně rozprostřeny po území kraje.