Cime 2 kvartál 2024

Zájemci chtějí stavět jihlavskou arénu za 1,9 až 2,25 miliardy korun

Jihlava 2. srpna (ČTK) - Cenové nabídky na stavbu jihlavské Horácké multifunkční arény (HMA) jsou od 1,9 do 2,25 miliardy korun. Nabízené ceny jsou vyšší, než město předpokládalo, zastupitelé proto musí v následujících měsících rozhodnout o dalším postupu. Jihlavská radnice o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Do výběrového řízení šla radnice s předpokládaným rozpočtem okolo 1,3 miliardy korun. Financováním se budou zastupitelé zabývat na zasedání 23. srpna.

„Zastupitelé ale zřejmě začnou probírat varianty, jak řešit navýšení ceny. Za sebe chci ujistit veřejnost, že je stále naší prioritou novou multifunkční halu postavit, protože bude mít obrovský význam pro celý region,“ uvedl radní Jihlavy a manažer výstavby HMA David Beke (ODS). Zásadní rozhodnutí na prvním jednání zastupitelů radnice neočekává.

Předložené nabídky zhodnotí komise sestavená z odborníků, ze zástupců Kraje Vysočina a politických klubů jihlavského zastupitelstva. „Tento proces bude trvat několik týdnů,“ uvedl náměstek primátorky pro investice a rozvoje města Petr Ryška (ODS). První jednání komise bude 10. srpna.

Nabídku stavět novou arénu podalo pět společností. Cena je pouze jedním z kritérií.

Podle opozičního zastupitele Jiřího Pokorného (ANO) by se měla Jihlava snažit získat víc peněz od kraje a státu, protože HMA má význam pro celý region, nikoli jen pro město.

Nová aréna by vedle hokeje a dalších sportovních utkání umožnila pořádání kulturních akcí. Stát má na místě zimního stadionu, jehož demolici zakázka také zahrnuje. Od Národní sportovní agentury očekává město dotaci 300 milionů Kč. Jihlavští zastupitelé schválili na stavbu arény úvěr do 600 milionů a Kraj Vysočina na ni slíbil dát půl miliardy korun.