Cime 2 kvartál 2024

Zájem o obnovitelné zdroje energií bude letos pokračovat, ukázal průzkum

Praha 5. ledna (ČTK) - Zájem o obnovitelné zdroje energie v ČR bude letos pokračovat. Podle průzkumu tato zařízení využívá nebo si plánuje pořídit přes 57 procent lidí žijících v rodinných domech. Nejčastější motivací je šetření energií a energetická soběstačnost. Nejoblíbenějším řešením je fotovoltaická elektrárna. Naopak jako hlavní komplikaci zájemci vidí vysoké vstupní investice a také náročnou administrativu. Vyplývá to z prosincového výzkumu agentury Ipsos pro Energetický Holding Malina.

Velký zájem o solární elektrárny vyvolaly podle odborníků zejména drahé energie z klasických zdrojů, jejichž ceny loni skokově vzrostly. Většina spotřebitelů proto přistoupila k šetření s energiemi. Kromě omezování spotřeby volili právě i pořizování obnovitelných zdrojů.

Největší poptávka je po solárních zařízeních. To potvrzují i data Cechu akumulace a fotovoltaiky, podle nichž bylo loni do energetické sítě v ČR připojeno více než 240 megawattů (MW) nových solárních zařízení, což představuje meziročně téměř čtyřnásobný nárůst.

Podle průzkumu společnosti Malina je fotovoltaika řešením pro více než 60 procent obyvatel rodinných domů, kteří používají nebo zvažují některou z forem obnovitelných zdrojů. Na druhém místě jsou s více než 40 procenty tepelná čerpadla a na třetím s přibližně 27 procenty zařízení na využití dešťové vody.

Průzkum se věnoval rovněž nejčastějším problémům, které pořízení nových zařízení provázejí. Skoro polovina obyvatel rodinných domů vidí jako hlavní překážku velkou vstupní investici při pořízení technologie. Zhruba čtvrtina respondentů pak uvedla jako problémy komplikovanou administrativu a nutnost splnění podmínek pro získání dotace. Zájemcům vadí také dlouhé čekací lhůty na instalaci, které se u některých firem v posledním roce pohybují kolem šesti až devíti měsíců.

Většina lidí využívá na pořízení obnovitelných zdrojů vlastní úspory, jde až o 61 procent. Dalším častým zdrojem financování jsou úvěry u bank, které využívá asi 30 procent respondentů.

Energetický Holding Malina působí na českém trhu přes rok. V roce 2022 firma nainstalovala 1600 fotovoltaických elektráren, zároveň má přes 5000 dalších podepsaných objednávek, uvedl předseda představenstva Energetického Holdingu Malina Cyril Regner. Letos chce dál posilovat pozici na trhu. Loni v červenci se firma stala generálním partnerem prvoligového fotbalového klubu Bohemians Praha 1905.

Průzkum se uskutečnil v termínu 8. až 14. prosince 2022. Do výzkumu se zapojilo 514 respondentů a cílovou skupinou byli lidé žijící v rodinných domech v osobním vlastnictví, starší 30 let.