Cime 2 kvartál 2024

Zájem o nové výrobní a skladovací haly za Plzní u D5 je silný, staví se další

Rochlov (Plzeňsko) (ČTK) - Zájem o nové průmyslové nemovitosti za Plzní u dálnice D5 je trvale silný. Developeři připravují další velké výrobní a skladovací haly. O objekty se zajímají hlavně firmy, které dodávají díly automobilovému průmyslu. V celé ČR tvoří poptávka po halách od firem z autoprůmyslu zhruba 60 procent. Na západě Čech, kde je blízko k německým automobilkám, je to 70 až 80 procent, řekl dnes ČTK Pavel Sovička, generální ředitel developerské skupiny Panattoni ČR, která vlastní haly u D5 v Plzni, Nýřanech a Ostrově u Stříbra.

"Poptávka na Plzeňsku je celá tažená automotivem. Přesouvají se k nám moderní provozy, skvělé zakázky pro subdodavatele, které potom dodávají do Bavorska," uvedl Sovička. Podle něj právě Plzeňský kraj, i díky silné tradici průmyslu, v počtu firem dodávajících autodíly mezi všemi regiony ČR vede před středními Čechy, kde je obor také velmi silný díky sídlu Škody Auto. Podle Sovičky začíná být po stavbě továrny Tesla v Berlíně také hodně aktivní sever ČR podél dálnice D8 na Německo.

Panattoni stále hledá nové plochy pro stavby hal. "Klienti, kteří tu jsou, tak potřebují pro to, aby tady zachovali výrobu, neustále růst a ucházet se o nové zakázky. A pokud nemají, kde je dělat, tak je to velký problém a s velkou pravděpodobností je dostane jiná lokalita v Polsku, na Slovensku nebo v Německu a tady bude výroba upadat," uvedl Sovička.

Panattoni proto připravuje další projekty v Úhercích a Rochlově, obcích za Plzní u D5 směrem na Německo. Podle Sovičky je s Úherci skvělá spolupráce. "Příští rok bychom tam mohli mohli zahájit stavbu haly s plochou kolem 35.000 metrů čtverečních," uvedl. Panattoni má posudek vlivu stavby na životní prostředí (EIA) a územní rozhodnutí, do konce roku chce mít stavební povolení. "Jednáme s potenciálním investory, také z oboru automotive," řekl.

Větší projekt má Panattoni v nedalekém Rochlově na pozemcích u D5 k Přehýšovu, u něhož staví tři velké logistické haly český UDI Group. Panattoni teď u Rochlova dohaduje rozšíření kapacity sítí. "Řešila se EIA, stavební povolení by mohlo být příští rok," uvedl ředitel. Po etapách tam mají vzniknout haly s plochou 70.000 až 80.000 metrů čtverečních, Panattoni pro ně zatím s žádným investorem nejedná.

Investoři zatím z plzeňského regionu neodcházejí. Podle Sovičky je ale otázkou to, jak budou schopni přizpůsobit svoji výrobu evropskému tlaku na ekologickou transformaci autoprůmyslu. "Zatím se zdá, že tím přerodem víc získáváme, než ztrácíme," uvedl.

V plzeňském regionu působí nejvíce filiálek německých firem. Plzeň a okolí ale hodně láká také americké investory, jejichž komunita už je podle Sovičky také velmi silná. Působí tam z autoprůmyslu firmy Lear, IAC a Shape, výrobce nábytku Steelcase a nově Ball, který produkuje nápojové plechovky. "Když se jim zadaří, tak, podobně jako asijská komunita přivedou další americké investory," dodal.