Cime 3 kvartal 2024

Zájem o nové byty v Brně vysoký, průměrná cena za čtvereční metr je 113.000 Kč

Brno 3. srpna (ČTK) - Za druhé čtvrtletí letošního roku se v Brně prodalo nejvíc bytů v novostavbách od stejného kvartálu roku 2016. Je to také více než za předcházející dvě čtvrtletí dohromady. Poptávka po nových bytech je stále silná navzdory tomu, že ceny dál rostou. Průměrná cena za čtvereční metr v novém bytě vzrostla na 113.000 korun. Vyplývá to z analýzy společnosti Trikaya, která dlouhodobě vývoj cen nového bydlení v Brně sleduje.

Za letošní druhé čtvrtletí se v Brně prodalo 503 nových bytů. To je nejvíce za jediné čtvrtletí od druhého kvartálu roku 2016, kdy byl prodej podle údajů Trikaya 559 bytů. Od té doby se prodeje za čtvrtletí pohybovaly mezi 200 a 300 byty, byla ale i čtvrtletí, kdy jejich počet ani nedosáhl stovky. Důvodem jsou omezené možnosti výstavby developerských projektů.

Právě prodej takových projektů čísla za letošní druhé čtvrtletí zvýšil. "Poptávka po bytech je dlouhodobě silná a v posledním čtvrtletí ji zvedá i hrozící růst úrokových sazeb. Kupující se snaží využít posledních příležitostí ke sjednání výhodných úvěrů s cenou pod dvě procenta. V posledních třech měsících také došlo k hromadnému uzavírání obchodních transakcí u několika developerských projektů, což rovněž přispělo k nadstandardnímu počtu prodaných bytů," uvedl výkonný ředitel Trikaya Alexej Veselý.

Aktuálně je v nabídce v Brně 220 jednopokojových, 139 dvoupokojových, 60 třípokojových a 30 čtyřpokojových bytů v novostavbách, dvě třetiny nabízených bytů jsou v městské části Brno-střed a Brno-sever. "Silně rozvojovou oblastí se v posledních letech stává lokalita kolem ulic Francouzská, Bratislavská a Cejl. Jedná se o stavebně nejaktivnější lokalitu v Brně, v níž vzniká hned několik zajímavých projektů. Zvýšený zájem o byty v této oblasti v blízkosti centra však také zvedá ceny nemovitostí," dodal Veselý.

Zatímco před rokem stál čtvereční metr v novém bytě v Brně průměrně 86.800 korun, letos se průměrná cena zvýšila na 113.000 korun, tedy o 30 procent. Průměrné ceny za čtvereční metr už překročily 100.000 korun u všech dispozic. Nejdražší jsou v průměru jednopokojové byty, kde stojí jeden čtvereční metr 118.000 korun, u dvoupokojových bytů to je 109.500 korun, u třípokojových 102.000 korun a u čtyř a více pokojových bytů 107.000 korun za čtvereční metr.