Komatsu potřebuju bagr

Zájem o dřevostavby stále mírně roste, přibývá škol a školek ze dřeva

Brno 21. dubna (ČTK) - Trh s dřevostavbami pandemie koronaviru zásadně nezasáhla, jejich podíl na trhu stále pomalu a stabilně roste. Obor loni zasáhl růst cen zejména dřeva, nyní musí čelit nedostatku oceli kvůli válce na Ukrajině. Zájem o dřevostavby ale stoupá nejen mezi lidmi, ale také u veřejných institucí. ČTK to na stavebních veletrzích v Brně řekla ředitelka Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) Lenka Trandová.

"Roste zájem ve veřejném sektoru, přibývá dřevostaveb školek a nyní i škol. Hlavní výhodou této technologie je rychlost stavby, která je právě u školských zařízení rozhodující. V podstatě lze v průběhu prázdnin postavit novou budovu nebo přístavbu školy nebo školky," uvedla Trandová.

Pandemie koronaviru v uplynulých dvou letech obor významněji nepostihla, od podzimu 2020 se ale pandemie a s ní spojená omezení projevila na stavebních úřadech. "Povolovací řízení se protahovala u již připravených staveb, rok 2021 je co do počtu dřevostaveb srovnatelný s rokem 2020," dodala Trandová. Podle celkové statistiky členů asociace v Česku loni vyrostlo 500 dřevostaveb, 322 z nich byly bungalovy a 177 patrových domů. Podíl na postavených rodinných domech je u dřevostaveb v poslední době okolo 16 procent, meziročně se zvyšuje o několik desetin procentního bodu.

Obor pocítil také skokový nárůst ceny produktů ze dřeva, která stoupla loni na jaře až o 200 procent, na podzim se cena znovu snížila, ale nyní znovu roste. "V posledním roce trvá také problematická dostupnost polystyrenu a kvůli nedostatku oceli z Ukrajiny čelíme nedostatku spojovacího materiálu," řekla ředitelka asociace.

Ačkoli postavení dřevostavby není významně levnější než tradičního zděného domu, rychlost stavby může v době rychlého zdražování materiálů znamenat i úsporu. Roli při rozhodování hraje podle Trandové často také úspornější provoz dřevostaveb. Obor má podle ní ještě velký potenciál k růstu, zejména kvůli rostoucím cenám energií.

Dřevostavby jsou v současnosti v ČR z velké části rodinné domy, platí omezení čtyřmi poschodími stanovené zákonem. I tak v Česku ročně vyroste pouze do deseti bytových domů postavených ze dřeva.