Cime 3 kvartal 2024

Zahájení stavby severovýchodního obchvatu v Pardubicích se přesouvá na jaro

Pardubice 2. září (ČTK) - Stavba severovýchodního obchvatu v Pardubicích nezačne ještě letos, ale nejspíš až příští rok na jaře. Silničáři stále připravují výběrové řízení, které uzavřou asi do zimy. ČTK to řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Radek Mátl.

"Výběrové řízení není jednoduché, v současné době velmi narůstají ceny komodit. Narychlo proto na přání zhotovitelů budeme dodávat valorizační koeficient do podmínek, aby zohledňoval valorizaci budoucích let. Z tohoto důvodu se výběrové řízení prodlouží," řekl Mátl. Silničáři předkládají tendr v režimu, kdy má firma na starosti i projekt.

Ředitel předpokládá, že stavební firmy podají nabídky ke konci roku, během zimy ŘSD vybere vítěze a na jaře se začne stavět. "Do té doby bude stavba vyčištěná, archeologické průzkumy budou dokončeny, budou hotové veškeré přípravné práce i z hlediska zeleně, stavba se bude moci rozjet úplně naplno," dodal Mátl.

Stavba nazvaná I/36 Pardubice, Trnová - Fáblovka - Dubina propojí kruhový objezd v Poděbradské ulici u Globusu na příjezdu ve směru od Hradce Králové s kruhovou křižovatkou na Dubině na výpadovce na Holice. Součástí stavby má být i most přes Labe, který povede v místě u slepého ramene řeky a spojí sídliště Cihelna a Dubina.

Severovýchodní obchvat je dopravním tématem mnoho let, stejně jako jihovýchodní obchvat. Druhý plánovaný obchvat nedávno získal územní rozhodnutí. První územní rozhodnutí o stavbě obchvatu bylo vydáno už v roce 2007, později ale jeho platnost vypršela.

Obchvat propojí místní část Pardubičky se silnicí II/324 na Chrudim. Napojí se na ni na kruhové křižovatce u Dražkovic. Měl by odvést tranzitní dopravu mimo centrum Pardubic. "Pokračují další stupně projektové dokumentace. Zároveň začneme vykupovat pozemky, to bude alfa omega celé přípravy. Když se podaří v letech 2022 až 2023, pak by stavba mohla být připravená k realizaci," řekl Mátl.

V současnosti ještě pokračuje v Pardubicích dostavba nadjezdu Paramo, kterou mají silničáři označenou jako mimoúrovňová křižovatka Palackého. Stavba má mírné zpoždění a komplikuje dopravu směrem do centra, na Chrudim i Hradec Králové. Podle Mátla se ale už 27. září otevře a lokalita bude bez dopravních omezení. "Tam se to zdrželo kvůli návozu materiálu i covidu," dodal.