Komatsu potřebu bagr

Žádosti třetí výzvy COVID nájemné přesáhly podle MPO 3 mld. Kč

Praha 3. března (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve třetí výzvě COVID nájemné k dnešku eviduje asi 36.000 žádostí přesahující tři miliardy korun. Žadatelé jich zatím dokončili a podali zhruba 25.800 za dvě miliardy korun, rozpracovaných je v on-line systému přibližně 10.200 žádostí za miliardu korun. ČTK to dnes řekla mluvčí resortu Štěpánka Filipová. Podnikatelé zasažení v souvislosti s koronavirovou krizí mohou o příspěvek na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku žádat do 8. dubna.

MPO příjem žádostí do třetí výzvy COVID nájemné spustilo 5. února. Evropská komise udělila programu notifikaci 25. února, od kdy může resort schválené žádosti proplácet. Úředníci z podaných k dnešku schválili asi 7000 žádostí v objemu 526 milionů korun, hodnotí dalších 18.700 žádostí za 1,5 miliardy korun. Vráceno k dopracování je 206 žádostí za 14,9 milionu korun. Zatím nebyla žádná žádost zamítnuta. Vláda na pomoc schválila tři miliardy korun, MPO ale může v případě potřeby finanční prostředky navýšit.

Žádat o dotaci ze třetí výzvy programu COVID nájemné mohou všechny provozy, které v souvislosti s protiepidemickými opatřeními zaznamenaly ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziroční propad tržeb alespoň 50 procent. Netýká se to tedy jen uzavřených podniků. Překážkou v podání žádosti už na rozdíl od předchozích výzev není ani tzv. spřízněnost osob, osoby blízké, osoby ovládající a ovládané, jednání ve shodě, podstatný vliv ani konsolidační celek. Nájemce a pronajímatel ale nesmí být totožná osoba.

Jeden podnikatel může za všechny své provozovny žádat o podporu maximálně deset milionů korun. Pomoc z jednotlivých výzev programu se nesčítají. Vztahuje se na něj ale tzv. dočasný rámec stanovený Evropskou komisí. Jde o maximální sumu, kterou může jeden žadatel získat z veřejné podpory. Komise zvýšila limit z 800.000 eur (asi 21 mil. Kč) na 1,8 milionu eur (asi 46,8 mil. Kč). Do dočasného rámce spadají programy COVID gastro uzavřené provozovny, COVID ubytování či COVID lázně.