Komatsu potřebu bagr

Žádosti do třetí výzvy COVID nájemné přesáhly miliardu korun

Praha 8. února (ČTK) - Žádosti do třetí výzvy programu COVID nájemné přesáhly miliardu korun. Jejich příjem zahájilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v pátek, k dnešku eviduje asi 11.500 žádostí, většina je rozpracovaných. ČTK to sdělila mluvčí resortu Štěpánka Filipová. Ve třetí výzvě mohou o příspěvek na komerční nájem kromě uzavřených provozů v důsledku koronaviru žádat i otevřené provozy, které zaznamenaly ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziroční propad tržeb alespoň 50 procent. Zájemci mohou o dotaci z tohoto programu žádat do 8. dubna. Na pomoc jsou připravené tři miliardy korun.

Podnikatelé podle Filipové k dnešku dokončili a podali 1662 žádostí za 131,4 milionu korun. K dopracování je momentálně vráceno 36 žádostí v objemu 1,8 milionu korun. Schválení a vyplácení se podle Filipové uskuteční po notifikaci programu Evropskou komisí. "Očekáváme ji v řádu jednoho až dvou týdnů," uvedla.

V rámci třetí výzvy programu COVID nájemné stát podnikatelům přispívá 50 procent na nájem za říjen, listopad a prosinec. Překážkou v podání žádosti už na rozdíl od předchozích výzev není tzv. spřízněnost osob, osoby blízké, osoby ovládající a ovládané, jednání ve shodě, podstatný vliv, ani konsolidační celek. Nájemce a pronajímatel ale nesmí být totožná osoba.

Jeden podnikatel může za všechny své provozovny žádat o podporu maximálně deset milionů korun. Pomoc z jednotlivých výzev programu se nesčítají. Vztahuje se na něj ale tzv. dočasný rámec stanovený Evropskou komisí. Jedná se o maximální sumu, kterou může jeden žadatel získat z veřejné podpory. Komise zvýšila limit z 800.000 eur (asi 21 mil. Kč) na 1,8 milionu eur (asi 46,8 mil. Kč). Do dočasného rámce spadají programy COVID gastro uzavřené provozovny, COVID ubytování či COVID lázně.

Ve druhé výzvě MPO přijalo 42.160 žádostí za 3,4 miliardy korun. Příjem žádostí skončil ve čtvrtek, úředníci je průběžně zpracovávají.

V první výzvě programu kompenzující nájem za duben, květen a červen podnikatelé podali 18.694 žádostí za 2,6 miliardy korun. Zpracování bylo dokončeno, resort schválil 98,4 procenta žádostí.