husqvarna

Začne platit zákon, který má usnadnit výstavbu horkovodu z Dukovan do Brna

Praha (ČTK) - Plánovaný horkovod z jaderné elektrárny Dukovany do Brna a případně i další stavby rozvodných tepelných zařízeních budou patřit mezi významnou energetickou infrastrukturu. Usnadní to zejména zajišťování pozemků potřebných pro jejich výstavbu. Počítá s tím novela takzvaného liniového zákona, která dnes vstupuje v účinnost.

Změnu zákona předložili poslanci z řad ODS, ANO, KDU-ČSL, STAN a TOP 09. Jako zdůvodnění uvedli mimo jiné, že výroba tepla v Brně je nyní až z 80 procent závislá na zemním plynu. "Urychlené schválení navrhované právní úpravy již v prvním čtení přiblíží nejen město Brno k dostupnému a cenově přijatelnému teplu z jaderné elektrárny Dukovany," napsali do důvodové zprávy.

Návrh podpořil už dřív například Svaz průmyslu a dopravy ČR. "Rozšíření vybraných staveb energetické infrastruktury a uvedení konkrétní stavby teplovodu z Dukovan do Brna v příloze přispěje v dílčích krocích povolovacího řízení a v oblasti zajištění majetkových práv k pozemkům potřebným pro realizaci stavby benefity, které mohou vést k urychlení výstavby," stojí v jeho stanovisku.

Desítky let starý záměr oživila loni situace na trhu s plynem i obavy o jeho dostupnost. O horkovodu se uvažovalo už v 80. letech, kdy elektrárna zahájila provoz. Před deseti lety už se projekt připravoval, ale nakonec byl pozastaven. Kvůli tehdejším nízkým cenám plynu nebyl ekonomicky výhodný.