Mercedes

Začne modernizace části Hlučínské ulice v Ostravě za 110 milionů korun

Ostrava 27. srpna (ČTK) - Město spolu s Dopravním podnikem Ostrava (DPO) za více než 110 milionů korun zmodernizují více než 800 metrů dlouhý úsek Hlučínské ulice v Ostravě-Přívozu. Součástí bude změna konstrukce tramvajové trati a také přestavba zastávky Důl Odra. Kvůli stavbě bude ulice od 1. září uzavřena a řidiči budou muset jezdit objížďkami. Novinářům to dnes řekli náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová (ANO) a generální ředitel DPO Daniel Morys.

"Nejedná se o opravu, ale o modernizaci, protože starou trať měníme za úplně novou technologii. Bude zde pevná jízdní dráha, která bude tišší," řekl Morys.

Ředitel technického úseku DPO Martin Chovanec řekl, že většina současných tratí je postavena v konstrukci takzvaného kolejového roštu, kdy kolejnice jsou upevněny na jednotlivých pražcích. "Nová, modernizovaná konstrukce je kontinuální betonová deska, na které kolejnice je vlastně zalita do betonu a daleko lépe podepřena. Proto je trať daleko trvanlivější. Navíc celá konstrukce je osazena množstvím prvků, které výrazně snižují vibrace a hlučnost provozu," řekl Chovanec.

Autobusová zastávka Důl Odra se nyní nachází kus od tramvajového nástupiště, nově bude zastávka sdružená. "Tudíž tam budou moci stavět i naše autobusové linky. Poskytneme další komfort cestujícím díky tomu, že zastávka bude bezbariérová," řekl Morys.

Bajgarová řekla, že město pro modernizaci ulice vypsalo společnou zakázku s DPO, aby se všechny stavby v místě dělaly najednou a zároveň v návaznosti na opravu blízkého mostu přes řeku Odru. Kvůli té musí v posledních měsících lidé cestující mezi Hlučínskem a Ostravou jezdit objížďkami. "Pro nás je absolutní základ to, aby ve chvíli, kdy se petřkovický most otevře, jsme znovu nezavřeli průtah z Hlučína směrem do centra města," řekla náměstkyně.

Modernizace ulice a její uzávěra začnou 1. září. Týkají se úseku od sadu Boženy Němcové po křižovatku s Palackého ulicí. "Výluka tramvajové dopravy bude trvat až do 11. prosince. Pokud všechny předpoklady se potvrdí, tak v prosinci tramvajovou trať spustíme, nicméně dokončovací stavební práce budou pokračovat až do jarních měsíců," řekl Morys.

Místo tramvají budou na smyčku Hlučínská jezdit náhradní autobusy, odklonem budou jezdit i autobusové linky 24, 32, 33, 34, 52, 56, 66, 67 a 68. Objížďkami budou muset jezdit i ostatní řidiči, místní obyvatelé se ke svým domům dostanou z Nádražní a Muglinovské ulice, nebo objížďkou po Slovenské ulici. Jakmile to stavba dovolí, budou se jednotlivé pruhy Hlučínské ulice pro dopravu uvolňovat.

Morys řekl, že ke konci se naopak blíží rekonstrukce smyčky Vřesinská na opačném konci Ostravy. "Práce běží podle harmonogramu a my předpokládáme, že 1. září znovu spustíme tramvajový provoz," řekl ředitel.