husqvarna

Začíná oprava nádraží v centru Českého Švýcarska, počítá s ubytovnou pro turisty

Krásná Lípa (Děčínsko) 1. listopadu (ČTK) - Začíná rekonstrukce nádražní budovy v Krásné Lípě na Děčínsku. Ve výpravní budově v centru národního parku České Švýcarsko vznikne mimo jiné turistická ubytovna s deseti pokoji a bistro. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová. Ubytovací zařízení na nádraží je také v nedaleké Jedlové.

Objekt opraví za 44,8 milionu korun firma VÁHOSTAV-SK. Stavební práce jsou naplánovány do konce příštího roku. Budova získá nové zateplení, střechu, fasádu, okna a dveře. Součástí prací bude vybudování bezbariérového přístupu a plochy pro parkování. Úprava čeká nástupištní přístřešek, jehož součástí bude nově úschovna kol.

V přízemí objektu firma opraví čekárnu pro cestující. Větší část interiérů bude po úpravě dispozic nově sloužit jako turistická ubytovna s bistrem, vznikne celkem deset pokojů. Součástí bistra budou také veřejné toalety. O správu nově vzniklých prostor se postará město Krásná Lípa prostřednictvím nájemní smlouvy.

Financovat rekonstrukci chce Správa železnic z evropských peněz z programu zahrnutého do Národního plánu obnovy.

První ubytovací zařízení přímo na nádraží v České republice se otevřelo před rokem v Jedlové na Děčínsku. Nádraží není běžně dostupné autem, nicméně se nachází na železniční křižovatce mezi Děčínem, Rumburkem a Českou Lípou. Místo je cílem pěších turistů, cyklistů, běžkařů. Výpravní budově z roku 1869 se snažila Správa železnic co nejvíce vrátit původní podobu. V prázdném prvním patře vzniklo ubytování pro veřejnost v podobě tří vybavených apartmánů.