Komatsu potřebu bagr

Začíná modernizace železničního uzlu v Pardubicích

Pardubice 24. září (ČTK) - Správa železnic (SŽ) dnes zahájí modernizaci železničního uzlu Pardubice. S předpokládanými náklady ve výši 5,5 miliardy korun představuje jednu z nejvýznamnějších investic organizace v posledních letech. Práce by měly skončit v říjnu 2024. Po modernizaci se sníží hluk a zvýší se maximální rychlost projíždějících vlaků po hlavních kolejích na 160 kilometrů za hodinu. Aktuálně je to 100 kilometrů v hodině, na trati na Rosice nad Labem platí jen čtyřicítka.

Kromě zrychlení dopravy budou po dokončení stavby nová ostrovní nástupiště s bezbariérovým přístupem, nový staniční rozhlas, orientační systém, výtahy a nové eskalátory, které v Pardubicích v současnosti nejsou. Vznikne i nové nástupiště, k němu se prodlouží podchod. Rekonstrukci podstoupí například i zabezpečovací a sdělovací zařízení. Nová lávka pro pěší zajistí propojení sídliště Dukla s vlakovým nádražím.

Cestující letos práce na modernizaci železnice výrazně nepocítí, v příštím roce železniční dopravu zkomplikují více. Koncem května 2021 by měla začít nepřetržitá výluka, která potrvá pět měsíců. Nebudou jezdit vlaky mezi Pardubicemi a Rosicemi nad Labem, nahradí je autobusová doprava ve směru na Chrudim a na Hradec Králové.