Komatsu potřebu bagr

Začala demolice uzavřeného mostu v Chotíkově nad silnicí z Plzně do K. Varů

Chotíkov (Plzeňsko) 4. prosince (ČTK) - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nechává o tomto víkendu odstranit most v Chotíkově u Plzně nad silnicí první třídy I/20 z Plzně do Karlových Varů. Most je ve velmi špatném stavu a déle než tři roky je uzavřený, i pro pěší a cyklisty. Demolice by měla skončit v neděli do 16:00, kdy bude znovu zprovozněn hlavní tah, který je v místě uzavřen od půlnoci na dnešek. ČTK to řekl hlavní stavbyvedoucí Karel Lenc z firmy APB - Plzeň. Náklady na demolici ve výši 3,2 milionu korun platí majetkový úřad.

"Most máme v majetku zhruba čtyři roky. Převzali jsme ho poté, co se kvůli neexistujícím dokumentům nepodařilo dohledat konkrétního majitele. Pro úřad je nepotřebný, proto se pro něj snažil najít definitivního vlastníka," uvedla mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová. Opakovaně ho podle mluvčí nabízel zdarma obci Chotíkov, Plzeňskému kraji i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), ale nikdo ho nechtěl, zájem nebyl ani ve výběrovém řízení.

Stavbaři nejprve uvolnili hydraulickým kladivem čela a závěry konstrukce a postupně rozebírají podélné železobetonové předpjaté nosníky. Jeřáby je shazují na vozovku, kde se poté rozstříhají hydraulickými nůžkami. Železo a beton odvážejí postupně nákladní vozy do recyklačního centra, kde se materiály třídí. Na silnici pod mostem i před a za ním musela APB položit ochrannou geotextilii a na ni navezla 30centimetrovou vrstvu písku, aby opadávající kusy nepoškodily asfaltový povrch vozovky. Na místě je asi 20 pracovníků, čtyři bagry a pět aut na sutiny. "Dopravu na silnici musíme pustit zítra (v neděli) v 16:00, počítáme s maximálním nasazením," uvedl Lenc. V plánu jsou i práce přes noc.

"Na mostu provedlo ÚZSVM mimořádné prohlídky v letech 2016 a 2018 a letos v červenci. Všechny deklarovaly, že je v havarijním stavu, na sedmém stupni ze sedmi a poslední prohlídka řekla, že dále degraduje," řekla starostka Chotíkova Eva Hirschfeldová. Podle ní nebyl technický stav tématem debat občanů, ale zajímají se o to, jak se po zboření mostu dostanou pěšky směrem na Krkavec, do lesa oblíbeného na procházky. "Rozhodně je v zájmu obce mít tam novou lávku co nejdřív. Mohlo by se stávat, že občané budou přebíhat varskou silnici, což by nebylo dobré," řekla.

Obec s 1250 obyvateli od začátku roku připravuje náhradu na stejném místě - lávku pro pěší a cyklisty, pro níž je předjednaná dotace od Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši až 100 procent nákladů, které by měly činit asi 13 milionů korun. Projekt lávky by byl do roka a v roce 2023 nebo 2024 by mohla stát. Ve hře jsou další tři dražší varianty pro osobní i nákladní auta, což chce zemědělská firma a pár podnikatelů, kteří tam mají firmy a dosud jezdili po jiné silnici. Rozhodnou zastupitelé.

O kilometr blíže Plzni plánuje plzeňský magistrát také v letech 2023 a 2024 přemostit stejnou silnici lávkou pro cyklisty a pěší, která propojí Kyjovský a Radčický les s lesy mezi Košutkou a Krkavcem. K tomu chce využít tzv. Faltusův most z plzeňské Škodovky, který vedl přes trať na Domažlice a Cheb, ale předloni v dubnu ho snesl jeřáb. Jde o první celosvařovaný příhradový most v Československu z roku 1931. "Lávka je podporovaná památkáři a financovat ji bude Plzeň," uvedla starostka. Obec poskytla pouze nezbytný pozemek.