Cime 2 kvartál 2024

Začala demolice starého mostu přes Svitavu v Provazníkově ulici v Brně

Brno 17. května (ČTK) - Pomocí hydraulických nůžek dnes začali stavbaři bourat krajní nosník starého mostu přes Svitavu v Provazníkově ulici u Tomkova náměstí v Brně. Postupně zbourají všechny tři části mostu, řidiči zatím jezdí po mostním provizoriu.

"Již proběhla přípravná fáze, která spočívala v odstranění všech sítí, odstranění svodidel a frézování. Nyní odstraníme všechny nosníky prvního pole, následovat bude demolice a snesení nosníků druhého pole za pomoci jeřábu, který nosníky nad řekou přemístí na břeh, kde budou pomocí hydraulických nůžek rozebrány," popsala práce mluvčí brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Lucie Trubelíková.

Od druhého květnového týdne jezdí řidiči ve směru do Husovického tunelu po mostním provizoriu, kde je omezená rychlost na 20 kilometrů za hodinu. ŘSD žádá řidiče o dodržování tohoto limitu i maximální tonáže 22 tun. Pokud by nedodržováním limitů byla mostní konstrukce poničena, zkomplikovalo by to nejen stavbu, ale také provoz, pokud by provizorium muselo být uzavřeno.

Provizorium silničáři nainstalovali přes Svitavu právě proto, aby zůstala kapacita městského okruhu stále stejná do doby, než bude v roce 2024 zprovozněná nová mimoúrovňová křižovatka na Tomkově náměstí, nové mosty přes řeku a celkově nový úsek městského okruhu mezi Husovickými tunely a Rokytovou ulicí pod sídlištěm Vinohrady. Ten umožní snížit intenzitu provozu ve Svatoplukově ulici a zvýší propustnost Tomkova náměstí.