Komatsu potřebu bagr

Zábřeh se chystá na jednu z největších investic, rekonstrukci domu kultury

Zábřeh (Šumpersko) (ČTK) - Zábřeh na Šumpersku se chystá na jednu z největších investic za poslední léta - rozsáhlou rekonstrukci domu kultury. Stavbaři jeho prostory obsadí v druhé polovině ledna příštího roku, oprava potrvá rok. Celková investice do domu postaveného v roce 1971 vyjde zhruba na 120 milionů korun, řekl ČTK starosta města František John (KDU-ČSL). Po dobu rekonstrukce bude kulturní dům uzavřen, poslední akcí je vánoční koncert 14. prosince. Část programu se poté přesune do kina Retro. Opravu kulturního domu město chystalo již několik let.

Všechny etapy rekonstrukce vyjdou na 120 milionů korun, město už v soutěži vybralo zhotovitele na technologie a stavební část, poslední etapou bude zateplení. "Jde o celkovou rekonstrukci kulturního domu včetně sálů i technologie. Součástí je foyer a navíc také přístavba, která nám umožní nový vstup do kulturního domu. Chybět nebude také nový prostor pro kavárnu. Zároveň zde budou rozšířeny prostory pro účinkující a pro sklad. Dům bude vybaven moderní audiovizuální technikou i vzduchotechnikou. Cílem je udělat z 51 let starého kulturního domu moderní kulturní stánek," uvedl starosta.

Stavba začne 20. ledna. Poslední veřejnou akcí bude vánoční koncert zábřežského orchestru Moravia Big Band. "Kulturní život však ani v roce 2024 v Zábřehu neutichne. Od ledna nabídneme řadu atraktivních koncertů, divadel a dalších akcí v klimatizovaném sále kina Retro ve Farní ulici. Sál má sice omezenou kapacitu, ale jeho bonusem je větší komfort pro návštěvníky," uvedli zástupci společnosti Zábřežská kulturní.

V prvních týdnech ledna čeká kulturní dům vyklízení prostor a stěhování, poté by si objekt měla převzít stavební firma. "Zhotovitel na to bude mít podle smlouvy o dílo jeden rok. Zbývat nám bude ještě etapa zateplení, ale tato část se dá již uskutečnit za provozu," doplnil starosta.

Rozsáhlou rekonstrukci domu kultury chystá také sousední Šumperk, radnice nedávno vybrala v soutěži projektanta, kterým se stala renomovaná kancelář atelier38. Náklady na rekonstrukci se původně odhadovaly na čtvrt miliardy, nyní se podle místostarosty Šumperka Karla Hoška (Šumperáci) pohybují kolem 400 milionů korun. Architektonickou studii k rekonstrukci Domu kultury v Šumperku, sídla kulturních akcí a především prestižního mezinárodního festivalu Blues Alive, připravil pražský architekt Petr Hájek. Termín rekonstrukce zatím zástupci města nedokázali odhadnout.