Cime 2 kvartál 2024

Za výstavbu bytů a domů budou v Nymburce přispívat developeři i fyzické osoby

Nymburk 22. června (ČTK) - Stavitelé bytů a rodinných domů v Nymburce budou městu přispívat na veřejnou infrastrukturu. Příspěvek za byt bude 30.000 korun, za rodinný dům 50.000 korun. Hradit ho budou developeři i fyzické osoby a město peníze využije například na nová místa v základních a mateřských školách. Spoluúčast na pořízení potřebné veřejné infrastruktury dnes jednomyslně schválili nymburští zastupitelé.

Částky město vyměřilo pro období let 2022 až 2026. "V dalších letech mohou být úpravy podle vlivu trhu," řekl starosta Tomáš Mach (Nymburk s klidem). Při výpočtu Nymburk vycházel z hrubé podlažní plochy bytu v bytovém domě s výměrou 90 metrů čtverečních, u plochy rodinného domu s výměrou 180 metrů čtverečních. Radní doporučili použít pro zjednodušení zaokrouhlené paušální částky.

Město počítá s nárůstem počtu obyvatel v dalších letech. "Pro veřejné investice do vzdělávacích zařízení občanského vybavení základní úrovně, konkrétně pro mateřské školy a základní školy předpokládáme dotaci ze státního rozpočtu ve výši 75 procent celkových stavebních nákladů. Pro stanovení spoluúčasti město vychází z podílu 25 procent, jímž se město má na nákladech účastnit a na němž se mají žadatelé podílet svojí spoluúčastí," uvádí město v usnesení.

Povinnost hradit příspěvek bude platit bezprostředně po dnešním schválení. "Už se to nějaký čas do smluv uvádí s odvoláním na toto usnesení, takže se to uplatní i zpětně," řekl ČTK Jan Ritter (Nymburští demokraté).

Město zveřejní manuál, který bude řešit zejména definici bytové jednotky a rodinného domu.