Komatsu potřebu bagr

Za měsíc bude pardubická radnice vybírat nájemníky pro startovací byty

Pardubice (ČTK) - Za měsíc bude pardubická radnice vybírat další nájemníky 25 startovacích bytů. Letos poprvé nabídne dvě kola, aby se k bydlení dostalo víc lidí, uvedla dnes radnice v tiskové zprávě. Startovací bydlení nabízí od roku 2016, za výhodnějších podmínek pronajímá 225 bytů.

"Všichni víme, jak je pro mladé pracující lidi a rodiny situace na trhu s bydlením složitá. Chceme startovací byty nabízet ještě rychleji. Tato novinka dvojího losování je spojena také s tím, že ještě během roku se nám některé startovací byty vrátí z užívání a budou moci být znovu využity," řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice/ČSSD).

V prvním kole město nabízí 12 bytů, které jsou v ulicích Ohrazenická, Bělehradská, Železničního pluku, Nerudova a Lexova. Podrobnosti o nich jsou na webu města. Zbylých 13 bytů bude v nabídce v září. V obou případech jde především o malometrážní byty o dispozicích 1+KK, 1+1 a 2+1.

Kromě dvou termínů slosování je novinkou letošního roku také rozdělování bytů mezi náhradníky. Řada žadatelů splní podmínky startovacího bydlení, ale má žádost podanou na jiný byt, kde však neměla při losování štěstí. Druhou šanci tak nově dostanou i tito žadatelé.

"Nelze dopředu odhadnout strategii žadatelů, kdy je po některých bytech obrovská poptávka a o jiný byt projeví v ojedinělých případech zájem třeba jen jeden žadatel. Tomu se pak změní životní situace a smlouvu nakonec nepodepíše," řekl náměstek primátora.

Podrobné podmínky pro žadatele jsou na webu města. Startovací bydlení je určeno mladým ekonomicky aktivním dospělým do 30 let, rodinám i jednotlivcům. Nájemné je na čtyři roky, první tři roky platí 80 korun za metr čtvereční a čtvrtý 100 korun za metr čtvereční.

"Startovací byty jsou určeny i těm, kteří nemají trvalé bydliště v Pardubicích, ale pracují zde a chtěli by se v našem městě usadit a založit rodinu," řekl náměstek primátora Jan Hrabal (ANO).