Cime 3 kvartal 2024

Za hodinu se pro zahájení referenda k ústeckým pozemkům vyslovilo 18 lidí

Ústí nad Labem 20. července (ČTK) - V Ústí nad Labem dnes začal sběr podpisů k petici pro zahájení referenda o vyvlastnění pozemků na Mírovém náměstí známých jako díra. Jde o léta opuštěné staveniště, které hyzdí centrum města. Loni v dubnu mělo firmě Udes, které pozemky patří, vypršet stavební povolení. Společnost zahájila těsně před uplynutím lhůty stavební práce, čímž se ze zákona povolení ke stavbě prodloužilo. Dnes se za hodinu pod petici podporující referendum podepsalo 18 lidí.

Stánek se otevřel v 16:00. Měl by stát u pozemků každý všední den až do září. Pro vyhlášení referenda je potřeba 7500 podpisů. Lídr hnutí PRO! Ústí do komunálních voleb architekt Richard Loskot dnes ČTK řekl, že se zřejmě nepodaří referendum uskutečnit společně s volbami do zastupitelstva.

Ke stánku přicházeli někteří lidé cíleně, jiní reagovali na výzvu zástupců hnutí. Několik z nich se však nemohlo podepsat, protože neměli trvalé bydliště v Ústí nad Labem. Diskuse se k vyvlastnění pozemků otevřela také na sociálních sítích. Vyjádřili se například i zástupci Ústeckého fóra občanů (UFO), kteří míní, že jde o populismus. Opoziční zastupitel Jiří Madar uvedl, že by město muselo pozemek koupit, což je podle hnutí PRO! Ústí cíl referenda. "Ano vyvlastnění znamená, že to město musí koupit," uvedl Loskot.

Jáma je v centru města téměř 13 let. Poslední pojistkou města bylo 35 metrů čtverečních, které prodalo za vlády bývalé primátorky Věry Nechybové (UFO). ČTK kontaktovala zástupce firmy Udes ,která staveniště vlastní, Richarda Neymonda. Vyjádřit se dnes odmítl.

"Pustili jsme se do trochu asi neozkoušené cesty, kdy v té referenční otázce je poslední slovíčko vyvlastnění. I princip o vyvlastnění hovoří o tom, že se s vlastníkem musí podniknout jiná jednání, nicméně nám přijde, že jednání doposud s vlastníkem bylo až moc vstřícné," řekl Loskot. Podle něj město například před prodejem parcel za vlastní peníze udělalo architektonický průzkum "Zvolili jsme možnost, kterou umožňuje současný stavební zákon, který byl schválen, jeho platnost bude v roce 2023. To bude akorát, až se nám podaří sehnat podpisy a uskuteční se referendum," doplnil Loskot. Podle něj se zřejmě referendum společně s komunálními volbami konat nebude kvůli zdlouhavé administrativě.

Pokud se referendum uskuteční a pozemky se podaří vyvlastnit, o dalším rozvoji lokality by podle Loskota měla rozhodnout kancelář architekta města. "Co se týče tohoto místa, tak má stoprocentně dopad na podnikání a hodnotu nemovitostí v jeho okolí," upozornil architekt a dodal, že budoucí funkcí parcel by měl být park, který tam byl původně.