Mercedes

Z přehrady Baška před opravou vylovili čtyři tuny ryb a sesbírali 23.000 mlžů

Baška (Frýdecko-Místecko) 31. října (ČTK) - Téměř čtyři tuny ryb vylovili pracovníci státního podniku Povodí Odry ve spolupráci s Českým rybářským svazem (ČRS) z přehrady Baška na Frýdecko-Místecku, která se bude opravovat. Studenti Ostravské univerzity tam zároveň sesbírali více než 23.000 mlžů, konkrétně škeble říční a velevruba malířského, dohromady o váze přes 820 kilogramů. ČTK to dnes sdělila mluvčí podniku Šárka Vlčková.

"Společnými silami se podařilo eliminovat ztráty na rybách a mlžích, již byli převezeni do vodní nádrže Olešná. Dno nádrže je v současnosti pokryto vrstvou bahna, které může být nebezpečné. Proto žádáme všechny, aby do vypuštěné nádrže nevstupovali," uvedla Vlčková.

Vypouštění nádrže začalo 17. října sběrem mlžů a vylovením ryb skončilo v sobotu. "Výlov ryb, ač byl plánován na pozdější termín, musel být proveden o víkendu, s ohledem na rychlý pokles hladiny v důsledku dlouhodobě suchého počasí," uvedla mluvčí. Aby snížili riziko ztrát na rybách, které se při vypouštění nádrže dostaly do řeky Ostravice, vodohospodáři preventivně zvedli odtok z přehrady Šance.

"Přibližně 1000 jedinců vzácného velevruba malířského bude přechováno v rybochovném zařízení Českého rybářského svazu pod hrází nádrže Olešná a do nádrže Baška bude opět navráceno při jejím napouštění," uvedl Bohumír Lojkásek z Ostravské univerzity.

Jednatel ČRS Rostislav Trybuček uvedl, že v potoce Baštice od hráze nádrže až po soutok s Ostravicí rybáři ryby ještě loví a průběžně je převážejí do nádrže Olešná. "Předpokládáme, že v roce 2025 dojde opětovně k zarybnění vodního díla Baška," uvedl Trybuček.

Rekonstrukce vodního díla Baška přijde na 120 milionů korun. Stavební práce začnou příští rok na jaře a měly by skončit v roce 2024. "S plněním nádrže se počítá v zimním období 2024/2025, bude však záležet na hydrologických podmínkách," uvedla Vlčková.

Baška je s objemem přibližně 1,1 milionu metrů krychlových nejmenší přehradou v povodí Odry. Byla na potoce Baštici vybudována v letech 1958 až 1961 a uvedena do provozu v roce 1963. Účelem nádrže bylo nadlepšováním průtoku vody v řece Ostravici pokrýt případné nedostatky vody v průmyslových podnicích níže po toku. Přehrada se využívá i k rekreaci.

Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezská Harta.