Cime 3 kvartal 2024

Z Plzně příští rok zmizí největší nepovolená stavba, připravuje se její demolice

Plzeň 3. října (ČTK) - Sedmipodlažní torzo bývalého autosalonu Carimex na Rokycanské třídě, které Plzeňané nazývají "skleněné peklo", zmizí příští rok. Nahradí ho komplex budov s byty, obchodním centrem a kancelářemi. Demolici a následnou výstavbu připravují místní developeři InterCora a BC Real. Zahájili práce na dokumentaci pro vydání demoličního výměru na objekt Carimexu, řekl ČTK primátor Pavel Šindelář (ODS). Největší nepovolenou stavbu, jejíž trosky hyzdí město téměř čtvrt století, musí stavitelé podle květnové smlouvy s městem zbourat nejpozději do dubna 2024. Jinak jim město neprodá část pozemků, kterou k nové zástavbě území potřebují. Dvouletá lhůta je nepřekročitelná.

Podle jednatele InterCory Ivana Hlaváčka pracuje tým na projektu nové zástavby už zhruba dva roky. "Teď už máme definitivní zadání a před měsícem jsme zadali architektům projekt pro územní rozhodnutí, který bude hotový začátkem příštího roku, a územní rozhodnutí bude vydáno do konce roku. Jakmile bude vydané, tak to (Carimex) hned můžeme zbourat," řekl Hlaváček. Paralelně s dokumentací pro územní rozhodnutí připravují investoři podklady pro demoliční výměr. Podle Hlaváčka začne stavba nových objektů v roce 2024.

Postaví je plzeňské firmy InterCora a BC Real, které s městem podepsaly dohodu letos 25. května. Podpisy připojily ještě Vodárna Plzeň a dvě společnosti, které Carimex vlastní - RP Letná a MS Letná. Podle primátora je dohoda založená na jednoduchém principu. "Investoři chtějí v území postavit byty, kanceláře a obchodní centrum. A k tomu potřebují také městské pozemky (je jich méně než polovina). A my chceme, aby ta ostuda už konečně zmizela," řekl. Jakmile developeři zboří torzo Carimexu, tak jim město pozemky prodá. Plzeň má také dvouletou lhůtu na změnu územního plánu, aby tam bylo možné postavit rovněž byty, na změně už pracuje.

"Carimex je jedním z prvních objektů, kolem nichž musí projet každý, kdo přijíždí do našeho města od Prahy. Lokalita si zaslouží, aby torzo konečně zmizelo," řekl primátor. Stavební povolení na Carimex Renault je z roku 1997. Plzeňský podnikatel objekt bez povolení zvětšil o několik přístaveb a o horní tři patra. Poté nedostavěný objekt chátral a bylo několik soudních sporů na určení vlastnictví pozemků. Žádný stavební úřad a žádný soud to nedokázal vyřešit, uvedl primátor. Developeři slíbili, že zajistí stažení žaloby proti městu, kterou podal předchozí vlastník areálu.