Z parkovišť a výrobních hal do domácností. Epoxidové podlahy v interiéru jsou novým designovým trendem

Epoxidové podlahy byly pro svou mechanickou odolnost v minulosti oblíbené zejména v průmyslových budovách a veřejném prostoru. Díky čistému, elegantnímu vzhledu a možnosti volně experimentovat s barvami však v poslední době nabývají na popularitě i v interiérech. Svůj nový dům v Orlově u Příbrami si například epoxidem vylili úplně celý Monika Vondrášková a Pavel Škrlant. Proč představují epoxidové podlahy praktickou a nenáročnou volbu do interiéru, vysvětluje Michal Zajíc ze společnosti Weber.

Když Monika Vondrášková a Pavel Škrlant začali se stavbou nového rodinného domu, rozhodli se pro odvážný krok – aplikovat prakticky do všech místností elegantní, jednolité epoxidové podlahy. „Zjistili jsme, že cenově to vyjde stejně jako jakákoliv jiná podlaha. Lákal nás přitom netradiční design, který jsme si dokonce sami navrhli. S tříletým chlapečkem a čtyřměsíční holčičkou mi navíc vyhovovalo, že jsou epoxidy odolné vůči špíně a snadno se čistí,“ vysvětluje Monika. Pro obě patra domu využili materiál weberepox a v některých případech přidali protiskluzový nátěr.

Vydrží všechno

Epoxidové podlahy byly v minulosti běžné zejména v průmyslových halách, veřejných garážích, administrativních budovách a dalších místech, kde je zapotřebí jednoduchý a odolný terén, právě pro svou nenáročnost se ale začaly objevovat i v interiérech rodinných domů. „Do domácnosti s dětmi jsou ideální. Podlaha se snadno zamete, otře, není nasákavá. A když ji dítě například počmárá, není těžké ji umýt,“ říká Monika Vondrášková. „Epoxidové podlahy navíc snadno odolají i náporu různých, rozlitým nápojům či častému přesouvání nábytku,“ dodává. Jsou také zcela hygienické a zdravotně nezávadné.  „Existují materiály, které na podlaze vypadají dobře, jejich údržba je však extrémně náročná. Když zvolíme dlaždice, je nutné čistit spáry mezi nimi, ve dřevě se zase dělají rýhy a oděrky. Valná většina materiálů také špatně odolává čisticím chemikáliím. Epoxidové podlahy jsou oproti tomu na údržbu zcela nenáročné a takřka beznákladové,“ doplňuje Michal Zajíc ze společnosti Weber, která se mimo jiné specializuje právě na výrobu epoxidových nátěrů.

Co však činí epoxidy atraktivním pro návrh interiéru, vlastně není ani tak praktičnost, jako neotřelý design svádějící k experimentům. „Epoxidové podlahy působí v interiéru čistě a elegantně, navozují dojem jednoduchosti. A k mání jsou v mnoha barevných provedeních,“ říká Michal Zajíc s tím, že jednotlivé barvy lze kombinovat do různých vzorů. Obyvatelé domku v Orlově se nebáli experimentů a vlastními silami vytvořili hned tři různé vzory. „S designem jsme si vyhráli. Do přízemí jsme zvolili kombinaci hnědé a béžové. Barvy se nalily na sebe a já měla zhruba dvacet minut na to rozetřít je nerezovým hladítkem, abych vytvořila unikátní mramorový vzor,“ popisuje Monika Vondrášková. Pro dětský pokoj potom zvolili ještě odvážnější kombinaci modré, červené, zelené a bílé barvy.

Speciálním designem se může pyšnit také podlaha v horním patře. „Chtěli jsme dosáhnout industriálního stylu, a tak jsme při roztírání barvy použili zoubky na hladítku. Vznikly tak drsněji působící rýhy,“ popisuje.

Realizaci zvládnete sami a rychle

Realizace epoxidových podlah není těžká a lze ji zvládnout i svépomocí. Spočívá v pouhém lití a následném roztírání tekutiny. „První možnost aplikace je epoxidovou stěrkou, při níž se využívá nerezové hladítko či rozhrnovací válec. Možná je také aplikace nátěrem, která se provádí za pomoci válečku,“ vysvětluje odborník z Weberu. V domě v Orlově byly využity oba postupy – valná většina podlah vznikla metodou epoxidové stěrky, v garáži byl však využit nátěr.

Aplikaci epoxidové podlahy lze stihnout během pár dní a nejsou při ní nutné žádné delší prodlevy. „Vylévání samotné představuje rychlou akci, protože musí být tak jako tak hotové zhruba do dvaceti minut, než epoxid zaschne. Potom je nutné počkat zhruba čtyřiadvacet hodin, aby byla podlaha pochozí a případně mohla být opatřena protiskluzovým nátěrem,“ říká Michal Zajíc. Monika Vondrášková a Pavel Škrtlant například zvládli vše připravit a následně realizovat epoxidové podlahy v celém domě jen s pomocí několika málo přátel během devíti dnů.