Komatsu potřebu bagr

Z odškodnění pro kraj za výbuchy ve Vrběticích postavili stavbaři nový most

Zlín 11. listopadu (ČTK) - Z části peněz, které získal Zlínský kraj od státu jako odškodnění za výbuchy muničních skladů ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku, postavili stavbaři most. Nahradil havarijní most na silnici II/494 nedaleko místa explozí, který byl po přejezdech těžké techniky při likvidaci následků výbuchu v havarijním stavu. Vybudování mostu přišlo téměř na 16,1 milionu korun, od tohoto měsíce slouží motoristům, sdělil dnes ČTK Vojtěch Cekota z Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK), které se o silnice nižších tříd v regionu stará.

Most přes Václavský potok, který se nachází mezi Vlachovicemi-Vrběticemi a Slavičínem, je kompletně přestavěný. Původní železobetonový most stavební firma zbourala a na stejném místě vybudovala ocelovou konstrukci. Nové přemostění je dlouhé 5,1 metru, volná šířka je 8,5 metru. Zrekonstruovaný je i navazující úsek silnice před a za mostem v délce 65 metrů. "Součástí stavby byla rovněž úprava koryta vodního toku o celkové délce 61 metrů," uvedl Cekota.

Stavební práce začaly v červenci, vyžádaly si úplnou uzavírku silnice II/494. Objízdná trasa pro vozidla do 12 tun vedla přes Lipovou a Haluzice. Těžší automobily musely využívat objížďku přes Valašské Klobouky, Brumov-Bylnici a Slavičín.

Při výbuchu prvního ze skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý sklad explodoval v prosinci téhož roku. Obě budovy si pronajímala ostravská firma Imex Group. V době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. Loni tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznámili, že české orgány činné v trestním řízení podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby, že v muničních skladech umístili nástražné zařízení, které výbuch způsobilo. Rusko účast svých agentů na explozích popírá. Kauza vedla k diplomatické roztržce mezi ČR a Ruskem a ke vzájemnému vypovídání diplomatů.