Komatsu potřebu bagr

Z křižovatky Bubenské a Antonínské v Praze 7 by mohl zmizet most

Praha 1. listopadu (ČTK) - Z pražské křižovatky ulic Bubenská a Antonínská u stanice metra C Vltavská by mohl zmizet most a stát se z ní běžná křižovatka. Magistrát si nyní nechá vypracovat hlukovou studii pro zamýšlené úpravy. Změna má zlepšit podobu Vltavské a přispět k lepší průchodnosti místem. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Křižovatku chce město proměnit v souvislosti s připravovanou stavbou nové budovy filharmonie na Vltavské.

Mimoúrovňové řešení křižovatky podle dokumentu vytváří bariéry především pro pěší. Zároveň konzervuje současnou situaci. "Ponechání mimoúrovňového řešení degraduje ostatní investice města do zlepšení prostupnosti této lokality," píše se v dokumentu.

V současné době vede od Hlávkova mostu Bubenská ulice po mostě. Tramvaje ve směru od a na Strossmayerovo náměstí jej musí podjíždět. Prostor křižovatky by se tak měl v budoucnu srovnat do jedné úrovně. Současné řešení zároveň negativně ovlivňuje parter památkově chráněné budovy Elektrických podniků a komplikuje stavbu budovy filharmonie, píše se v materiálu.

K proměněn prostoru si nechá město vypracovat hlukovou studii. Pro magistrát ji nechá vypracovat Institut plánování a rozvoje (IPR), který na ni dostane 605.000 korun. Dopravní podnik (DPP) v minulosti již nechal jednu studii vypracovat. Proti ní budou v té nové zahrnuta například moderní řešení výstavby tramvajových tratí.

Budova nové filharmonie má podle plánů stát u břehu Vltavy a bude součástí plánované zástavby na území Bubny-Zátory, kde vznikne nová čtvrť. Celkově má podle dřívějšího odhadu stát 6,1 miliardy korun, z toho 4,9 miliardy budou stavební náklady a zbytek projekt. Na financování by se podle představ města měl podílet magistrát, stát i soukromí investoři. V nové filharmonii budou sídlit Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK nebo hudební oddělení Městské knihovny.