husqvarna

Z Fondu Turów dá Liberecký kraj 240 mil.Kč na stavbu dvou vodovodů na Liberecku

Liberec (ČTK) - Liberecký kraj podpoří z Fondu Turów další dva projekty, které mají zajistit pitnou vodu pro obyvatele obcí u česko-polské hranice ohrožené ztrátou vody kvůli těžbě uhlí v polském dole Turów. Na stavbu vodovodů v Hrádku nad Nisou a Chrastavě dá 240 milionů korun, práce by měly začít ještě letos, dokončeny budou v roce 2025, řekl dnes novinářům krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti).

"Obě města – Chrastava a Hrádek nad Nisou – loni podala na tyto projekty žádost o dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," doplnil Židek. Pokud města dotace nezískají, zaplatí stavby kraj z Fondu Turów. V případě Chrastavy jde o 68 milionů korun a v Hrádku nad Nisou o 172 milionů korun. "Pokud žádost o dotace bude úspěšná, počítáme pro Chrastavu s 42 miliony a u Hrádku nad Nisou s 84 miliony," dodal Židek.

S financováním nákladných projektů pomohou kompenzace, které na základě česko-polské dohody o řešení dopadů těžby v dole Turów zaplatilo před dvěma lety České republice Polsko a firma PGE, které důl a sousední elektrárna patří. Země se dohodly na náhradě 45 milionů eur (zhruba 1,1 miliardy korun), z toho 35 milionů eur (885 mil. Kč) šlo na transparentní účet Fondu Turów, který spravuje Liberecký kraj. Aktuálně je na něm díky úrokům bezmála 913 milionů korun.

Pokračování těžby v Polsku a plánované rozšíření dolu ohrožují zásobování vodou v příhraničních oblastech. Nové stavby by měly zajistit vodu nejen pro obyvatele v Hrádku nad Nisou a Chrastavy, ale i Frýdlantska. První projekt začal už loni létě, kdy SVS začala stavět úpravnu vody v liberecké části Machnín. Hotová bude příští rok na podzim. Na projekt za 164,5 milionu korun získala SVS bezmála 56 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí, zbylých 108,5 milionu korun přidá Fond Turów. Navázat by měla ještě stavba přivaděče za dalších 400 milionů korun.

Na Frýdlantsku se na přípravě projektů teprve pracuje, hotové je chtějí mít v příštím roce. Přípravu zkomplikovala složitá jednání s majiteli pozemků, po nichž by měly nové vodovody a přivaděče vést, řekl ČTK Dan Ramzer (ODS), starosta Frýdlantu a předseda představenstva Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která zajišťuje zásobování pitnou vodou pro více než 23.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. Náklady se tam předběžně odhadují na 800 milionů korun.