Komatsu potřebu bagr

Z D1 mezi Humpolcem a V. Jeníkovem zmizí omezení, úsek je dokončený

Humpolec (Pelhřimovsko) 17. dubna (ČTK) - Stavbaři odstraňují omezení z dálnice D1 od Humpolce na Pelhřimovsku dál ve směru na Brno. Práce jsou součástí modernizace úseku mezi 90. kilometrem dálnice u Humpolce a 104. kilometrem u Větrného Jeníkova, který je podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla již dokončený.

"Naopak vybudujeme souvislé omezení před Humpolcem, to znamená mezi kilometry 81 a 90," řekl dnes ČTK Rýdl.

Úsek od Humpolce k Větrnému Jeníkovu by měl být zbavený omezení kolem středového pásu nejpozději v pondělí odpoledne, uvedl Ondřej Šuch ze společnosti Skanska, která na opravě úseku pracuje. Mluvčí ŘSD původně informoval, že omezení bude odstranění ještě v neděli. Většinu prací na opravovaném úseku se podařilo dokončit už loni. Letošní práce začaly v polovině března. "Během pěti týdnů zvládli specialisté Skanska v úseku mezi 91. a 98. km vybudovat pět přejezdů středního dělicího pásu, vyměnit středová svodidla a dokončit práce na systému SOS," uvedl Šuch.

"Úsek mezi kilometry 90 a 104 je hotový. Jediné, co předpokládám, je, že někde kolem kilometru 100 až 104 budou nějaká omezení, ale budou tam omezeny jen odstavné pruhy kvůli dostavbě plotu, do provozu už nebudeme vstupovat," řekl Rýdl. Podle Šucha se bude pracovat také u nadchodu pro zvěř na 95. kilometru dálnice.

Úsek mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem opravuje od roku 2019 Skanska. Cena opravy bez daně je 2,083 miliardy korun, uvedlo ŘSD.

Téměř 14 kilometrů dlouhý úsek dálnice měl být původně hotov v roce 2019. Stavební práce tam začaly v březnu 2018. Zakázku za 1,75 miliardy korun tehdy dostalo sdružení tvořené českou firmou Geosan Group, italskou Toto Costruzioni Generali a kazašskou SP Sine Midas Stroy. Stavba ale nabrala zpoždění a protáhla se do zimy, při sněžení se tam tvořily kolony. Smlouva se stavbaři byla nakonec zrušena.