Komatsu potřebu bagr

Z chátrajícího areálu koupaliště vybuduje Orlová zónu pro trávení volného času

Orlová (Karvinsko) (ČTK) - Z chátrajícího areálu letního koupaliště vybuduje město Orlová na Karvinsku zónu pro trávení volného času a na úpravy požádá o státní dotaci. Původní projekt rekonstrukce koupaliště za 250 milionů korun zastupitelé zastavili. Město chce připravit projekt demolice všech nepotřebných staveb, včetně budovy restaurace Golf, a následné proměny území. ČTK to dnes sdělila mluvčí orlovské radnice Sandra Štrejlová.

Koupaliště dlouhá léta nefunguje, areál je v havarijním stavu a narušuje vzhled města. Orlová už měla připravený projekt revitalizace koupaliště a jeho dotovaného provozu. "Částka na stavbu se ale v této chvíli zvedla minimálně o 20 procent proti původně plánované čtvrt miliardě korun. Provoz by byl dražší zhruba o 50 procent, což znamená, že by stál okolo 12 milionů korun ročně," uvedla Štrejlová.

Jde podle ní navíc o čísla při velmi optimistické variantě - tedy že budou lidé ochotní za vstup na koupaliště platit okolo 100 korun, přijde ročně minimálně 25.000 návštěvníků a ti budou v areálu utrácet tak, aby se v něm uživili nájemci stánků s občerstvením či atrakce. "Finanční situace města dnes při zdravém rozumu neumožňuje realizaci čtvrtmiliardové investiční akce. Ani její následné nákladné provozování," uvedl místostarosta Petr Stuchlík (SPD).

Městští zastupitelé proto rozhodli, že od rekonstrukce koupaliště upustí, a změnili záměr na volnočasový areál. "Máme dvě možnosti: buď si říkat, že počkáme, až se zásadním způsobem změní ekonomická situace ČR a tím i našeho města, nebo začneme konat. My jsme se rozhodli k radikálnímu kroku," okomentovala to orlovská starostka Lenka Brzyszkowská (ANO).

Proměna území by měla vést k vybudování zóny pro rodiny s dětmi, kde by neměly chybět podmínky pro sportovní aktivity. Areál i poté zůstane ve výlučném vlastnictví města.

Areál orlovského koupaliště je od roku 2020 zaregistrován v Národní databázi brownfieldů spravované agenturou Czechinvest. "Město nyní zpracuje architektonickou studii využití areálu, která bude podkladem pro projektovou dokumentaci. Tu uhradí části rezerv odboru rozvoje a investic," uvedla mluvčí.