Cime 3 kvartal 2024

Z bývalé koleje Kim-Ir-Sena ve Staré Boleslavi by mohly být startovací byty

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (u Prahy) (ČTK) - Brandýs nad Labem-Stará Boleslav nechá zbourat budovy bývalých Slunečních lázní v lesoparku Houštka. Budova nedaleké bývalé koleje známé pod názvem Kim Ir Sen se podle statického posudku bourat nemusí, město ji chce přebudovat na startovací byty. Prostory lázní si lidé před demolicí budou moci naposledy prohlédnout 10. června, řekl ČTK starosta Robert Pecha (Vy jste město).

Lázně s léčivým pramenem vznikly v Houštce v polovině 19. století, v provozu byly do začátku druhé světové války. Místo pak sloužilo jako sportovně-rekreační areál a studentská kolej Univerzity Karlovy. Součástí lázní byla starší budova přestavěná později na hotel s restaurací, po znárodnění se v ní ubytovávali dělníci a zahraniční studenti. Název dostala podle tehdejšího severokorejského diktátora Kim-Ir-Sena, který ji v 50. letech navštívil.

Konstrukce Slunečních lázní jsou podle statického posudku nenávratně poškozené. "Pozvali jsme občany, aby se mohli podívat na skutečný stav lázní. Zároveň to chceme pojmout jako otevřenou debatu, co s prostorem po demolici dál," řekl Pecha. Lidé se tak druhou červnovou sobotu podívají do běžně nepřístupných prostor. Město podle Pechy zatím nemá demoliční výměr, bude muset také v soutěži vybrat firmu, která budovy zbourá. "Přesný termín zatím není, je to ještě celkem dlouhá cesta," doplnil Pecha. Demolice a likvidace podle něj vyjdou odhadem na částku mezi čtyřmi až deseti miliony korun. O dalším využít areálu město rozhodne postupně. "Část zastupitelů by tam ráda viděla nový kulturní dům, ale to je investice za 300 až 400 milionů korun, protože nejde jen o stavbu, ale například i napojení místa na sítě. V dohledné době se nám na něco takové nepovede dosáhnout, máme v běhu další velké investice," řekl Pecha.

Jasnější záměry má město se sousední budovou v areálu, takzvanou kolejí Kim Ir Sena. Budova je podle statického posudku stabilní a bourat se nemusí. "Chtěli bychom udělat malometrážní startovací byty," řekl Pecha. Město by na jejich vybudování chtělo využít dotační tituly, náklady na zhruba 30 bytů nyní odhaduje na částku do 100 milionů korun.

Město vlastní obě chátrající budovy od roku 2015, koupilo je spolu s dalšími objekty ve městě od Univerzity Karlovy a hledalo využití. Kvůli nedostatku financí se je ale zatím nepodařilo zrekonstruovat. Rekonstrukce byla kvůli špatnému stavu nákladná a městu chyběly vhodné dotace.

Budova Slunečních lázní se dvěma prosklenými kopulemi, která byla dostavěna v roce 1919, se připisuje architektovi Janu Kotěrovi. V době stavby měl ale zřejmě na její vznik vliv pouze jako úředník. Budova sloužila jako lázeňský objekt se společenským sálem, později jako menza pro ubytované studenty.