Komatsu potřebu bagr

Z 26 kilometrů horkovodu mezi Temelínem a Budějovicemi zbývá postavit 4 km

Hluboká nad Vltavou (Českobudějovicko ) 8. prosince (ČTK) - Energetici z jaderné elektrárny Temelín mají hotových 22 kilometrů horkovodu mezi elektrárnou Temelín a Českými Budějovicemi. Stavba bude dlouhá 26 kilometrů, teplo začne dodávat do konce roku 2023. Technici teď pracují na osmi místech, denně se na stavbě podílí asi 150 lidí. Teď dělníci staví u Hluboké nad Vltavou visutý most v přírodě mezi dvěma rybníky. Bude dlouhý přes 100 metrů a povede osm metrů nad terénem. Novinářům to dnes řekli energetici.

Náklady na horkovod jsou podle věstníku veřejných zakázek 1,69 miliardy Kč. K dotazu ČTK, zda nebudou kvůli všeobecnému letošnímu zdražování vyšší, se ČEZ nevyjádřil. Temelínské teplo by mělo pokrýt podle informací radnice 50 procent výroby tepla pro České Budějovice, zbytek zajistí z vlastních zdrojů budějovická teplárna.

Visutý most povede mezi Pěnským rybníkem a rybníkem Křivonoska. Na most pak technici umístí horkovodní potrubí. "Stavba mostu vyplynula z územního řízení. Prakticky stejný stavíme i poblíž vlakového nádraží Hluboká nad Vltavou a ještě jeden, výrazně kratší, povede přes Bezdrevský potok. Až na tyto tři výjimky je celé potrubí (horkovodu) umístěné přibližně metr a půl pod zemí," uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Základem mostu jsou dva betonové pylony ve tvaru písmene V spojené dvěma hlavními, 113 metrů dlouhými lany. Na ně zavěsí technici 39 tun těžkou ocelovou nosnou konstrukci. Na ní umístí začátkem příštího roku horkovodní potrubí. Visuté mosty patří mezi odolné a osvědčené konstrukce. Aktuálně nejdelší, s rozpětím přes 2000 metrů, spojuje průliv Dardanely v Turecku, uvedl ČEZ.

ČEZ původně avizoval, že horkovod dlouhý 26 kilometrů začne dodávat teplo do Budějovic na přelomu let 2020 a 2021. Staví se od jara 2019. Stavba má ale zhruba dva roky zpoždění, od konce roku 2020 se asi na rok práce zastavily, zkrachovala stavební firma Tenza. Koncem roku 2021 vybral ČEZ firmy, které horkovod dostavějí. Jsou jimi společnosti Elte a Energie - stavební a báňská.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,86 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 15 TWh.