husqvarna

Workpress Aviation začne v Plzni vyrábět špičkové respirátory

Plzeň 7. dubna (ČTK) - Česká firma Workpress Aviation (WPA), výrobce dílů pro letecký průmysl, začne v půlce dubna v Plzni vyrábět takzvané nanomasky. Mají o dvě třídy vyšší účinnost než respirátory FFP3. ČTK to dnes řekl Petr Dušek, mluvčí developerské společnosti Panattoni, od níž si WPA pronajala halu v průmyslové zóně Borská pole. Podle informací ČTK jde o prázdný prostor, v němž dříve působil výrobce kabelových svazků Yazaki, který se přesunul do Srbska.

V době koronavirové pandemie má být maska svou účinností i dlouhodobou použitelností jedním z nejefektivnějších ochranných prostředků. Firma kvůli tomu investovala do nákupu technologií a počítá i se zapojením vězňů při kompletaci. "Maska bude schopna zachytit až 99,995 procenta škodlivých částic," uvedl ředitel WPA Jiří Heckel. Její cena včetně základní sady filtrů má být kolem 1000 Kč.

Masek se dvěma vdechovými a jedním výdechovým filtrem, které chrání jak svého nositele, tak okolí, chce vyrábět až 5000 denně. V případě vyšší poptávky kapacitu zvýší. "Účinnost filtrace je asi o dvě třídy vyšší než stávající respirátory FFP3," řekl konstruktér Jan Saibert. Výroba by se podle Heckela měla rozběhnout už v polovině dubna.

"Když jsme před rokem řešili exodus firem z Plzeňska a jako jedni z prvních jsme se rozhodli rekonstruovat už stojící halu, vůbec jsme netušili, jaká pohroma potká celý svět na začátku roku 2020. Díky tomu, že jsme měli dostatek odvahy k redevelopmentu budovy, mohli jsme investorovi nabídnout obratem velmi dobře připravený prostor v prémiové lokalitě," řekl šéf Panattoni pro ČR Pavel Sovička.

WPA dodává leteckým firmám prototypy i série od jednoho kusu. S Panattoni podepsala zatím krátkodobou smlouvu. Pokud bude mít dost zakázek, uzavře dlouhodobý kontrakt.

Panattoni Park Pilsen City je podle Duška jednou z nejlukrativnějších industriálních oblastí ve střední Evropě. Hala o rozloze 25.000 m2 se uvolnila loni v květnu. Po úplné rekonstrukci bude vhodná na high-tech výrobu i automatizovanou logistiku, dodal.