Cime 2 kvartál 2024

Woltair získal od investorů dalších 20,5 milionů eur a expanduje do Německa

Česká společnost Woltair, která urychluje zavádění obnovitelných zdrojů do domácností prostřednictvím digitální platformy, dnes oznámila úspěšné dokončení rozšířeného investičního kola globální série A. K 16,3 milionu eur, které firma získala v září 2022, přidává nyní dalších 20,5 milionů eur od stávajících i nových investorů. Woltair, který meziročně vyrostl více než trojnásobně, zároveň v těchto dnech startuje expanzi do Německa.

Rozšíření investičního kola vedl stávající investor Woltairu Westly Group a nový americký investor Fifth Wall, s výrazným zapojením dalších stávajících investorů, společností ArcTern Ventures, KAYA a Inven Capital. Nový investor Fifth Wall je největší venture kapitálovou společností zaměřenou na modernizaci a dekarbonizaci budov. Tyto aktivity podporuje ze svého Evropského fondu se sídlem v Londýně.  

Německo spuštěno, Itálie následuje

Společnost Woltair zároveň oficiálně vstupuje do Německa, kde trh s tepelnými čerpadly vzrostl v roce 2022 o více než 50 %. Navzdory tomu však němečtí majitelé domů stále zaostávají za cílem spolkové vlády. Ta očekává, že do roku 2024 se prodá 500 000 nových zařízení ročně. Loni byl přitom prodej tepelných čerpadel pouze poloviční, s 236 000 novými instalacemi.

Woltair bude spolupracovat s malými a středními montážními firmami, aby jim pomohl zvýšit produktivitu, urychlit instalace a akcelerovat celý trh. Společnost spouští německý web s unikátní online kalkulačkou, která umí během několika sekund vybrat pro danou domácnost nejlepší návrh řešení včetně výpočtu úspor, návratnosti a dalších detailů. A stejně jako v Česku hned od začátku garantuje instalaci tepelného čerpadla do 30 dnů, zajišťuje financování a nabízí nejširší výběr zařízení na trhu.

"Jsme nadšeni, že jsme získali tuto dodatečnou investici od našich stávajících i nových investorů. Je to pro nás potvrzení, že jdeme správným směrem a že náš model je skutečně jedinečný,” říká CEO Woltairu Jan Hanuš a dodává: “Toto financování nám pomůže urychlit mezinárodní expanzi, dále rozvíjet unikátní digitální platformu a posílit pozici v dodavatelském řetězci, což jsou naše rozhodující konkurenční výhody. Woltair pomáhá urychlovat adopci zdrojů obnovitelné energie v domácnostech a zvyšuje celkovou kapacitu trhu techniků, kterých je nedostatek všude."

"Jsme nesmírně hrdí na to, že se můžeme podílet na podpoře klíčové mise společnosti Woltair, která má za cíl významně urychlit dekarbonizaci budov. Kombinace jejich softwaru, špičkového manažerského týmu i obrovské tržní příležitosti je bezkonkurenční. Těšíme se na využití našich silných vztahů s vybranými partnery v regionu, abychom urychlili jejich růst a celkovou expanzi odvětví klimatických technologií v Evropě," říká Miguel Nigorra, partner a vedoucí evropské divize společnosti Fifth Wall.

Vedle Německa plánuje Woltair ještě během druhého čtvrtletí letošního roku vstoupit i do Itálie. Mezinárodní expanze do Německa a Itálie navazuje na silnou pozici Woltairu v České republice, kde společnost již dosáhla ziskovosti, a na růst v Polsku, kam firma vstoupila před rokem. Od svého založení společnost Woltair obsloužila více než 3 000 zákazníků a podle odhadů ušetřila z ovzduší více než 9 000 tun emisí Co2.

„Tak rychlý růst na českém trhu i dynamický rozvoj v zahraničí nám umožňuje nejen unikátní platforma, kterou lze poměrně snadno aplikovat prakticky kdekoliv na světě, ale právě i silné zázemí řady zkušených investorů z Česka, Evropy, USA i Kanady, kteří jsou mimo jiné také garancí stability,“ dodává Hanuš.