Cime 2 kvartál 2024

Window Holding eviduje od srpna zvýšený zájem o výměnu oken

Zašová (Vsetínsko) 9. září (ČTK) - Společnost Window Holding, která se zabývá výrobou, prodejem a montáží oken a dveří, eviduje od srpna zvýšený zájem o výměnu oken. Lidé tak zřejmě chtějí ušetřit na energiích, řekl dnes ČTK v Zašové na Vsetínsku člen představenstva společnosti Jan Tušl. Firma v Zašové otevřela novou vzorkovnu značky Vekra, v obci je jeden ze čtyř výrobních závodů společnosti.

"Ke konci roku, myslím, ucítíme zvýšený zájem a velký zájem bude na jaře příštího roku a pak bude dlouhodobý," uvedl Tušl. Přestože se bude zřejmě kvůli hypotékám a inflaci snižovat počet novostaveb či velkých rekonstrukcí, výměn oken podle něj bude přibývat. Problém s pokrytím poptávky podle něj firma mít nebude.

V Zašové společnost vyrobí ročně asi 20.000 oken a dveří, jde o výrobky ze dřeva a dřevohliníku. V závodu pracuje přes sto lidí. Celkem firma zaměstnává asi 850 lidí a vyrobí za rok kolem 250.000 oken. Nejvíce jich vyrábí závod v Husinci, kde se dělají plastová okna. Další závody má společnost v Lázních Toušeň, kde je také její sídlo, a Velkém Meziříčí.

Podle Tušla se prosazují kvalitní okna. "Levnější plastová okna jsou na ústupu, dnes se prodávají spíše dražší varianty plastových oken, to platí i o dřevěných, dřevohliníkových, hliníkových oknech. Před 15 lety jsme dělali 90 procent plastových oken, dnes je to polovina. Dřevěná, dřevohliníková a hliníková okna se vrací do hry," uvedl Tušl.

Problémy s dostupností materiálu společnost nemá, pocítila však zdražení energií, což se projevilo také v ceně skla. Firma letos dosud zdražila o osm procent a další zvýšení cen zřejmě ještě přijde.

Tržby Window Holding loni činily 1,912 miliardy korun, o rok dříve 1,776 miliardy. Letos je Tušl odhaduje na 2,2 až 2,3 miliardy korun. Window Holding, který patří k největším výrobcům oken a dveří v Česku, vznikl v roce 2008 spojením tří společností - Vekra, Otherm a TWW. Patří do skupiny VEKRA Group. Vlastníkem je od roku 2015 investiční společnost ICP Group.