Cime 3 kvartal 2024

Wienerberger i Heluz spoléhají v plynové krizi na novelu o regulačních stupních

České Budějovice 21. července (ČTK) - Firmy Wienerberger i Heluz cihlářský průmysl spoléhají v plynové krizi na to, že začne od 1. srpna platit novela směrnice o regulačních stupních v energetice a stát tím umožní v případě nouze nechat v provozu aspoň polovinu výrobních závodů. Některé jihočeské firmy si chtějí dovézt zkapalněný plyn samy, například z Itálie. ČTK to řekli zástupci firem a Jihočeské hospodářské komory (JHK).

Wienerberger, největší výrobce pálených cihel a střešních tašek v ČR, předpokládá, že novela o regulačních stupních začne platit. "Pomohla by situaci řešit vzhledem k tomu, že nám (stát) nebude regulovat jednotlivé fabriky, ale regulovat jako společnost celkově. To znamená, že my z našich výrobních závodů budeme moci vybrat polovinu těch, které necháme vyrábět a které budou schopné dodávat pro český stavební průmysl stavební hmoty," řekl ČTK generální ředitel Wienerbergeru Kamil Jeřábek. Zbylou polovinu závodů by firma dočasně zavřela a dělala údržby, na něž poslední rok a půl neměla prostor.

Podobný postup by zvolil Heluz. Když stát sníží dodávky plynu třeba jen o třicet procent, musí firma zastavit výrobu. "Děláme si naděje díky připravované novele vyhlášky 344 z roku 2012 o regulačních stupních v energetice, která by umožnila větším subjektům, kam patříme, sdružování denních limitů. Mohli bychom tak říci: na některé fabriky nám dejte sto procent a některé zavřeme. To je lepší než snížit to na všechny," řekl ČTK Petr Stejskal, zodpovědný ve firmě za obchodní plánování a strategie. Firma by si ráda plyn sehnala i sama, je ve spojení s iniciativou českých průmyslníků, kteří zvažují možnost koupit plyn přímo.

Problémy při nedostatku plynu lze čekat i v dopravě nebo teplárenství. Některé teplárny v kraji mají kotle na plyn. Jiné společnosti se ptaly v JHK, zda bude stát podporovat zásobníky na LNG, na zkapalněný zemní plyn.

"Jedna velká firma řešila, že by si zkapalněný plyn dovezla sama bez účasti státu, protože do Itálie se dá dostat, koupila by ho tam. Mnohé firmy nečekají, až zahřmí, až plyn nebude, ale snaží se problém řešit. Přípravou zásobníků na kapalný zemní plyn. Existují firmy, které jsou schopné si plyn dovézt ve své režii, aby byly připravené na nejhorší. Bez technologického plynu nemůže řada firem vůbec fungovat," řekl ČTK ředitel Jihočeské hospodářské komory Luděk Keist.

Wienerberger hledal způsob, jak by si mohly firmy ze skupiny z různých zemí pomoci navzájem. Podle Jeřábka to nejde. "Kdybychom si například koupili plyn v nějakém zásobníku v Rakousku, tak doprava stejně podléhá distribuční soustavě v České republice, která je navázaná na směrnici o nouzovém stavu v plynárenství. To znamená, že bychom stejně ten plyn dovézt nemohli. Nedostaneme ho přes hranici a do našich fabrik," řekl Jeřábek. Spoléhá na "zdravý úsudek" vlády. Když nezačne platit výše zmíněná novela, v krizi pak "pohřbí (vláda) obrovskou část průmyslu, která nebude moci vyrábět. Jenom ve stavebnictví je zaměstnáno půl milionu lidí, ti by přišli o práci," dodal.

Wienerberger má kolem 900 zaměstnanců. V ČR má sedm cihelen a dva závody na výrobu střešní krytiny. Firma Heluz cihlářský průmysl společnosti patří mezi tři největší výrobce zdících systémů na českém trhu. Má cihelny v Dolním Bukovsku, Hevlíně na Znojemsku a Libochovicích na Litoměřicku. Provozuje čtyři pece.