Komatsu potřebu bagr

Wienerberger dá na humanitární pomoc Ukrajině milion Kč, nabízí i ubytování

České Budějovice 2. března (ČTK) - Firma Wienerberger, největší výrobce pálených cihel a střešních tašek v ČR, dá milion korun na humanitární pomoc Ukrajině. Poskytne je přes organizaci Člověk v tísni. Nabídne ubytování pro uprchlíky a poskytuje techniku pro nakládání humanitární podpory. Vyzvala také své zaměstnance, aby se vyvarovali unáhlených soudů o občanech Ruské federace. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.

"Doufáme, že mírová jednání povedou k rychlému ukončení tohoto válečného konfliktu, ze kterého se bude velmi zasažená Ukrajina, ale i celá Evropa dlouho vzpamatovávat. Války, vraždění a ničení do 21. století už nemají patřit," řekl vedoucí krizového štábu skupiny Wienerberger ČR Michal Filla. Společnost upozornila i své zaměstnance, že lze pomoci prostřednictvím organizace Člověk v tísni.

Krizový štáb Wienerbergeru řeší i to, že výroba cihel se neobejde bez plynu. Plyn nakupuje firma od různých dodavatelů. "V tuto chvíli intenzivně řešíme možné dopady při jeho nedostatku nebo dokonce pro případ úplného zastavení dodávek," uvedl generální ředitel Wienerbergeru Kamil Jeřábek.

Firma se také snaží ovlivnit chování zaměstnanců. Vyzvala je, aby se vyvarovali unáhlených soudů ohledně občanů Ruské federace. "Jsou do konfliktu vtaženi nepřímo a nemohou za něj. Ve firmě společně pracují slušní kolegové různých národností včetně ruské i ukrajinské," uvedl Filla.

Firma Wienerberger měla v roce 2020 tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží o pět procent na 3,47 miliardy Kč a zisk po zdanění 600 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy. Za loňský rok čeká tržby meziročně o jednotky procent vyšší. Wienerberger má kolem 900 zaměstnanců.