Výzkumná pracoviště na univerzitách nabízí stavebním firmám pomoc s automatizací

Praha 17. června (ČTK) - Významná výzkumná pracoviště, zejména na technických univerzitách, nabízejí stavebním firmám v Česku pomoc při zavádění prvků takzvaného stavebnictví 4.0. Jde zejména o automatizaci a umělou inteligenci. V Experimentálním centru Fakulty stavební ČVUT v Praze kvůli tomu vznikla iniciativa Stavebnictví 4.0. Zástupci velkých stavebních firem, stavebních fakult, Svazu podnikatelů ve stavebnictví, Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství nebo Národního centra Průmysl 4.0 dnes proto v budově ministerstva průmyslu a obchodu podepsali memorandum o vzájemné spolupráci.

"Velmi oceňuji tuto aktivitu v oblasti stavebnictví, které je významnou součástí průmyslu České republiky. A děkuji za impuls, který dává iniciativa Stavebnictví 4.0 stavebním firmám ve spolupráci s universitami a dalšími institucemi,“ řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Děkan Fakulty stavební ČVUT v Praze Jiří Máca doplnil, že tato aktivita je významná nejen pro stavebnictví, ale také pro fakultu a zejména pro studenty. "Ti se následně stanou zaměstnanci stavebních firem. Jsem přesvědčen, že bude přínosem pro ještě intenzivnější spolupráci fakulty a stavebních společností," uvedl dále Máca.

Signatáři memoranda se shodli na tom, že stavební pokrok nezáleží jen na překonání nevlídné legislativy a zajištění dostatku peněz, ale také na překonání určitého konzervatismu, na urychlení zavádění nových progresivních technologií a co nejbližším spojení výzkumné sféry s praxí.

Stavebnictví je se zhruba desetiprocentním podílem na HDP jedním z nejdůležitějších sektorů české ekonomiky. Podle údajů Českého statistického úřadu tržby stavebních firem v Česku loni meziročně klesly o 1,1 procenta na 536,4 miliardy korun. Zhruba tři čtvrtiny připadaly na novou výstavbu, rekonstrukce nebo modernizace.