Komatsu potřebu bagr

Výzkum: Přes dvě pětiny příjmu vydává za bydlení 22 pct domácností, přibylo jich

Praha 11. května (ČTK) - V Česku přibývá domácností, které za bydlení utratí víc než dvě pětiny svého příjmu. Zatímco v listopadu jich bylo 14 procent, teď až 22 procent. Jsou to hlavně samoživitelské rodiny a samotní senioři. Výdaje, které zahrnují částku na energie, vodu, nájem, údržbu, služby a hypotéku, od podzimu průměrné domácnosti vzrostly o 1500 korun. Ukázal to výzkum "Česko 2022: Život k nezaplacení" agentury PAQ Research a Českého rozhlasu, který potrvá do podzimu. Dosavadní výsledky autoři dnes zveřejnili. Podle údajů statistického úřadu je v Česku zhruba 4,5 milionu domácností.

Projekt navazuje na dlouhodobý výzkum Život během pandemie. Údaje sbírá agentura NMS. V jednotlivých vlnách odpovídá 1600 až 1800 lidí. Výsledky jsou reprezentativní. Jen u starších lidí jsou spíše orientační, protože se účastní respondenti s připojením k internetu, podotkli autoři.

Ćástka na bydlení zahrnuje výdaje na energie, vodu, údržbu, služby, nájem a splátky hypoték. V listopadu činila podle zjištění v průměru 7480 korun měsíčně, na konci dubna 9093 korun. Za nárůstem je zvýšení cen energií, nájmů i hypoték. Úplným rodinám s dětmi se podle zjištění výdaj zvedl z 9013 na 10.703 korun, samoživitelům z 8338 na 8636 korun, bezdětným z 6794 na 8821 korun, samotným seniorům z 5525 na 6729 korun.

"Výraznější nárůst výdajů na bydlení sledujeme u domácností se středními a vyššími příjmy, bydlící ve vlastnickém bydlení - zejména v rodinných domech... Problém je, že absolutní výdaje rostly výrazně - o 800 až 1300 Kč - i velmi ohroženým. Domácnostem v příjmové chudobě, samostatně žijícím důchodcům a podobně. U nich to přitom znamená nejvyšší zásah do rozpočtu," uvedli autoři.

Domácnosti v průměru vydávají na bydlení 28 procent svého příjmu, v listopadu to bylo 23 procent. "Nárůst zatížení výdaji na bydlení o pět procentních bodů za půl roku patří mezi nejrychlejší v historii. Některé typy domácností přitom dávají za bydlení bezmála polovinu příjmů," podotkli experti.

Samoživitelská rodina utratila za byt v listopadu 35 procent příjmu a nyní 40 procent. V úplné rodině s dětmi se podíl výdajů na bydlení zvedl z 21 na 25 procent. Dospělý, který žije sám, utratí nyní 38 procent svých peněz za byt, na podzim to bylo 32 procent. Samotného důchodce bydlení stojí 41 procent příjmu místo 36 procent na podzim.

Zhruba 45 procent svých prostředků dávají za bydlení domácnosti, které jsou pod hranicí příjmové chudoby. Ta odpovídá 60 procentům mediánového příjmu. Kvůli zdražování se tak do chudoby se svým reálným příjmem propadlo 16 procent domácností.

Lidé, jimž nestačí na úhradu přiměřeného bydlení v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent, mají nárok na příspěvek na bydlení. Získat ho mohou vlastníci bytu či trvale hlášení nájemníci, podnájemníci i lidé ve zkolaudovaných objektech k rekreaci. Dávka odpovídá rozdílu mezi výdaji za byt, ale nejvýš do státem stanovených normativních nákladů, a 0,3násobkem či 0,35násobkem příjmu.